Youtuberka sní ráno 15 banánů, k obědu pak 20 kusů manga. Odborníci varují před ortorexií

Desetikilový meloun k snídani, mísu hroznů k obědu a jako večeři dvě kila pečených brambor. Australská youtuberka Freelee the Banana Girl propaguje syrovou veganskou stravu, díky tomu prý zhubla a zbavila se zdravotních potíží. Dietologové ale před podobnými stravovacími návyky varují a mluví o ortorexii, tedy patologické posedlosti zdravou výživou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na plantážích pořád přetrvává vysoký podíl ruční práce, sklizeň nelze mechanizovat | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Chci se cítit co nejlépe a vysokosacharidová, syrová veganská strava je to nejlepší,“ prohlašuje v jednom ze svých videí na YouTube 35letá Freelee the Banana Girl, vlastním jménem Leanne Ratcliffová.

Štíhlá rodačka z jihoaustralské Adelaide, která podle svých slov mívala nadváhu a trpěla anorexií i bulimií, teď vyznává takzvanou Raw till 4 dietu. Do čtyř hodin odpoledne tedy jí pouze syrové ovoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Youtuberka sní ráno 15 banánů, k obědu si dá 20 kusů manga. Odborníci varují před ortorexií. Téma pro Evelynu Kulíškovou

„Ke snídani si dám řekněme 10 až 15 banánů a k obědu pak 20 kusů manga. Až k večeři si dám vařené veganské jídlo," popsala v rozhovoru pro Channel 9.

Freelee se odvolává na etickou stránku veganství a rostlinnou stravou krmí i své psy. Její videa mají podle údajů na YouTube téměř 190 milionů zhlédnutí.

Řada lidí, kteří dietu vyzkoušeli, si ale v diskuzích na internetu stěžovala na zdravotní potíže nebo přibývání váhy. Specialista na poruchy příjmu potravy Jan Kulhánek pozoruje v chování australské youtuberky znaky ortorexie.

„Vypadá to, jako kdyby se nevěnovala ničemu jinému než tomu, jak co nejzdravěji jíst. Jídlo má u lidí s ortorexií magickou moc. Rozhoduje, jestli bude člověk šťastný, nebo ne," vysvětluje Kulhánek.

Nemocného sužují také úzkosti i deprese a postupně pro něj přestává být i zdravé jídlo bezpečné. Jídelníček se zužuje a člověk trpí podvýživou.

„Zažil jsem paní, která si nechala posílat špenát odněkud z Rakouska z Alp. Nic jiného nejedla," dodal psycholog Kulhánek.

Češi zkoušejí raw food. Syrovou stravu propaguje Madonna i Sting

Číst článek

Youtuberka ale několikrát veřejně odmítla, že by byla nemocná. Mentální ortorexii definoval v roce 1996 americký lékař Steven Bratman. Experti ji považují za jednu z podob anorexie a řadí ji k novějším typům poruch příjmu potravy.

„Je to také syndrom nočního přejídání, záchvatovité přejídání. Lidé jsou ve stresu a mnohdy nemáme ty správné mechanismy, jak to napětí odventilovat," popsala příčiny nutriční specialistka Karolína Hlavatá.

Pro nové typy poruch stravování zatím v Česku nejsou dostupné přesné statistiky.

Evelyna Kulíšková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme