Za nedostatek soustředění mohou hormony

Cítíte se lenivá a nemůžete se pořádně soustředit? Možná se jen nacházíte ve špatné části svého měsíčního cyklu a schopnost dávat pozor vám narušuje vysoká hladina estrogenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soustředění | Foto: Michal Kolář | Zdroj: Český rozhlas

Ženský pohlavní hormon estrogen má kromě kontroly reprodukčního cyklu důležitou roli také v procesu učení a paměti. Jeho úloha zatím není zcela prostudována, ale výsledky několika studií ukazují, že vysoká hladina hormonu – kterou mají ženy během ovulace – negativně ovlivňuje schopnost dávat pozor a soustředit se. K podobným závěrům teď dospěli vědci z Coloradské univerzity v Boulderu, kteří vliv estrogenu na učení zkoumali na laboratorních hlodavcích.

Pokusným potkanům nejprve přehrávali určitý zvuk, který nedoprovázely žádné jiné zážitky. Jakmile se ho potkami naučili ignorovat, vstoupily do hry další podněty. Asociaci mezi zvukem a podnětem rychleji pochopili a zapamatovali si ti potkani, kteří měli nízkou hladinu estrogenu – ať už to byli samci nebo samičky v těch fázích cyklu (estrus a metaestrus), pro které je typická nízká hladina hormonu. Nejhorší výsledky vědci zaznamenali u samiček v období proestru, kdy byla hladina estrogenu na vrcholku. Proč tomu tak je, autoři studie přesně nevědí. Spekulují však, že estrogen přímo ovlivňuje mozek tím, že interferuje s jeho signalizačními molekulami.

Zdroj: University of Colorado at Boulder, Brain and Cognition

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme