Za nehodu autobusu v Chorvatsku může nejspíš mikrospánek. Ten je častou příčinou tragédií

Mikrospánek může s největší pravděpodobností za dnešní nehodu českého autobusu, která si na chorvtaské dálnici A1 vyžádala 8 lidských životů. Mikrospánek mohl ale například i za nehodu české rodiny na počátku loňských prázdnin na stejné dálnici nedaleko Vrpolje. Únava na dlouhých cestách je totiž jednou z nejčastějších příčin nehod a řada řidičů ji podceňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Změny ve frekvenci mrkání prozradí přicházející mikrospánek | Foto: FD ČVUT

V parných letních dnech a zvláště při delších cestách na dovolenou, které nás čekají, přichází únava pomalu, nenápadně a tak trochu zákeřně.

„Člověk na sobě může pozorovat různé symptomy únavy, to znamená chvilkové útlumy. Případně, když zjistí, že se pohybuje podivně v pruhu, že občas zajede ke kraji, tak už je to docela silné varování,“ popisuje první příznaky únavy doktor Petr Bouchner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

Nejvíce nehod s mikrospánkem se stává při dlouhých nočních jízdách, kdy je slabší provoz, řidič řeší méně situací a monotónní jízda ho navíc ukolébá. I s únavou se dá ale bojovat, protože jsou řidiči, kterým jsou dlouhé a únavné cesty denním chlebem. Jak ale ukázal výzkum, nikdo ji nedokáže přemoci.

„Dělali jsme sadu experimentů, při kterých měl člověk zastavovat na semaforu na červenou a měřili jsme reakční čas. U některých lidí dokonce dochází k tomu, že semafor projeli, přestože po semaforu zastavili a plně si uvědomovali, že tam červená byla. Ale vyhodnocení situace bylo tak strašně dlouhé, že už to na bezpečné zastavení nestačilo,“ doplňuje Bouchner.

Při nehodě českého autobusu na dálnici v Chorvatsku zemřelo 8 lidí

Číst článek

Mnozí se snaží únavu porazit energetickými nápoji nebo kávou, ale není to nejrozumnější. „Ty působí na každého jinak a hlavně, kdo je zvyklý na vyšší dávky kofeinu, tak ho jedno kafe nebo energetický nápoj tolik nenabudí. Další problém a zrada je v tom, že křivka únavy se sice potlačí, ale o to třeba rychleji a hůř zaútočí potom, když účinek nápoje odezní,“ říká Bouchner.

To už jsou lepší nejrůznější pamlsky, ale ne si nacpat břicho až k prasknutí, pak by se únava ještě násobila. „Drobné potraviny, bonbóny, ovoce za volant patří. A zvláště v poslední fázi cesty, které mohou být jednotvárné,“ doporučuje doktor Jaroslav Větvička.

S únavou je to za volantem takřka stejné jako s alkoholem. Boj s ní je předem prohraný, i když pravda někteří dokáží remizovat, ale za jakou cenu... Ostatně, i následky nehod jsou velmi podobné - ty nejtragičtější.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme