Za úrazy i škodu způsobenou sněhem ze střechy odpovídá majitel domu

S postupující zimou se zvyšuje i riziko úrazu, který může chodcům způsobit sníh a led uvolněný ze střech domů. Zraněný by si měl v takovém případě zajistit důkazy, například fotky nebo svědectví. Za úraz nebo škodu totiž nese odpovědnost vždy majitel domu, ze kterého led či sníh spadl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rampouchy (ilustrační foto)

Rampouchy (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Pokud to dovoluje zdravotní stav poškozeného, je třeba především zajistit důkazy o tom, co se vlastně stalo, aby potom při vymáhání případné škody na odpovědném subjektu skutečně mohl být prokázán skutkový stav,“ vysvětluje právník Tomáš Palla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odpovědnosti za úrazy a škody způsobené ledem nebo sněhem padajícím ze střech mluvil právník Tomáš Palla

Doporučuje pořídit fotodokumentaci, je také možné zajistit si svědky, kteří událost viděli. Až poté by lidé měli uplatňovat nárok na náhradu škody po vlastníkovi domu. Nemusí tak ale učinit hned, promlčecí doba je v tomto případě dlouhá.

„Promlčení náhrady škody nastává až po dvou letech ode dne, kdy jsem se dozvěděl o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá, maximálně však tři roky od vzniku škody. Může tam ale už být problém z hlediska shánění důkazních prostředků,“ upozorňuje právník.

Hasiči pomohou jen v nouzi

Majitel domu, z jehož střechy sníh nebo led spadl, je zodpovědný nejen za úraz, ale i za způsobenou škodu. Například když se ledová masa sesune na automobil. „Majitel hradí jakoukoli škodu, kterou zavinil tím, že nezabránil pádu sněhu nebo ledu ze střechy,“ říká Palla.

Odpovědnosti se vlastník nemovitosti nemůže zříci ani tím, když na chodníku natáhne pásku nebo umístí nápis typu „Pozor, padá sníh ze střechy“.

„Tato praxe se objevila potom, co Nejvyšší soud rozhodl, že majitel je povinen zabránit pádu nebo na to zároveň upozornit. Ale někteří majitelé si to vysvětlovali tak, že když upozorní, tak to stačí – tak tomu určitě není. Vlastník nemovitosti je povinen předcházet škodě,“ zdůrazňuje.

Auto poškozené sněhem a ledem padajícím ze střechy | Foto: David Koubek

Pokud si majitelé domů se sněhem a ledem na střeše sami neporadí, musejí se obrátit na specializovanou firmu. Hasiče mohou žádat o pomoc jen ve výjimečných případech.

„Hasiče může o pomoc požádat jen tehdy, pokud se jedná skutečně o bezprostřední ohrožení, které není schopen sám zvládnout, například v případě kalamity. Pokud by se nejednalo o odvracení bezprostředního nebezpečí, tak by výjezd mohl být i účtován,“ varuje právník Tomáš Palla.

Zuzana Vlčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme