Za ztrátu vlasů mohou zabijácké buňky

Ztráta vlasů známá jako alopecia areata se velmi obtížně léčí a její příčiny byly donedávna neznámé. Teď ale přišel průlom – vědci identifikovali geny, které se na onemocnění podílejí a vystopovali mechanismus, který ničí vlasové folikuly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohraničené vypadávání vlasů (alopecia areata)

Ohraničené vypadávání vlasů (alopecia areata) | Foto: public domain

Ohraničené vypadávání vlasů známé jako alopecia areata patří mezi autoimunitní onemocnění, při kterých buňky imunitního systému napadají tkáně vlastního těla. V případě alopecie se vrhají na vlasové folikuly a ničí je, což vede ke ztrátě vlasů a vzniku lysých míst na hlavě i dalších ochlupených částech těla. Genetické příčiny onemocnění zkoumali vědci z Columbia University v New Yorku, kteří srovnávali genomy 1000 pacientů trpících alopecia areata s genomy zdravých lidí.

Odhalili tak 18 genů, které – jak se u autoimunitního onemocnění dá předpokládat – jsou spojené s kontrolou růstu a množení buněk imunitního systému. Nejsilnější byla souvislost mezi alopecií a genem ULBP, který kóduje proteinový aktivátor buněk označovaných jako přirození zabijáci (natural killers, NK). Tyto buňky normálně likvidují virové infekce, ale u pacientů s alopecia areata se zřejmě pletou a útočí na vlasové folikuly. Nasvědčuje tomu i objev, že ve folikulech pacientů s alopecií se nachází významně větší množství aktivátoru „zabijáckých buněk“, než u zdravých lidí.

Zdroj: Nature, NewScientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme