Začíná týden paměti. Přijďte si ji otestovat do budovy Českého rozhlasu v Praze

V budově Českého rozhlasu na pražských Vinohradech si ode dneška do středy můžete nechat otestovat paměť. Bezplatné vyšetření je součástí projektu Týdne paměti, který pořádá Česká alzheimerovská společnost. Zájemci mohou přijít vždy od 10 do 18 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský mozek | Foto: Free Digital Photos

„Zapomínat mohou i mladší lidé, syndrom demence a jeho nejčastější příčina, Alzheimerova nemoc, se ale obvykle týká lidí od padesátého roku věku,“ upozorňuje jedna z organizátorek akce, Eva Jarolímová z České alzheimerovské společnosti.

Připomíná, že kdo má zájem, může se v rámci dnů paměti zúčastnit testování, které provádějí administrátoři z České alzheimerovské společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná Týden paměti, hostem ČRo byla Eva Jarolímová z České alzheimerovské společnosti

„Čeká je vyplňování dotazníků, něco nám nakreslí, odpoví na nějaké otázky. Kolegyně každému ochotně sdělí, co by bylo třeba posílit, eventuálně doporučí k dalším odborníkům, bude-li třeba,“ popisuje Eva Jarolímová.

Přijít by měli všichni, kteří mají pocit, že jejich paměť není úplně v pořádku. Zjistí, jestli je to jen jejich subjektivní dojem nebo je to objektivní zhoršování paměti, se kterým je potřeba něco dělat. Testování obvykle trvá do 30 minut a provádí se pomocí Adenbrookského kognitivního testu.

„Problémy s pamětí mohou ukazovat na počínající Alzheimerovu chorobu. Ta je nejčastější příčinou demence. Jestli je nutná návštěva lékaře, může pomoci odhalit vyšetření pomocí ACE-R, které nabízíme v rámci projektu,“ vysvětlila ředitelka České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová.

Demence podle posledních odhadů postihuje v Česku více než 140 tisíc lidí. Léčena je přitom méně než čtvrtina pacientů.

U každého jedince se hodnotí několik oblastí – pozornost a orientace, paměť, slovní produkce, jazyk a zrakově-prostorové schopnosti.

Kromě budovy Českého rozhlasu si mohou lidé dát otestovat paměť na více než dvaceti místech po celé republice. Adresy jsou na webu České alzheimerovské společnosti.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme