Zamilovaní přišli v Římě o svůj most. Radnici se nelíbily pověšené zámečky

Na římský most Milvio přicházeli už několik let zamilovaní, aby zpečetili svou lásku. Připevnili k zábradlí visací zámek se svými jmény a klíče vhodili do Tibery. Z Itálie se tradice brzy rozšířila i do zahraničí. Zatímco ale po Evropě zdobí zámečky stále více mostů, v Římě je dělníci na pokyn radnice odstranili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některá věnování byla spontánní a improvizovaná, jiná ne | Foto: Lucie Chvojková

„Přišli jsme sem pověsit zámeček, je to tradice, ale teď ho sem věšet nebudeme, jinak by naše láska trvala krátce,“ směje se Valeria.

Spolu s přítelem Robertem vyrazili k Milvijskému mostu, ke svému překvapení tam ale potkali dělníky s kleštěmi, rozbrušovačkami a bagrem.

Tradice vznikla před šesti lety. Spisovatel Federico Moccia nechal hrdiny slavného románu Chci tě, aby na mostě Milvio zpečetili zámečkem svou lásku. Od té doby si stejným způsobem přísahaly věrnost tisíce zamilovaných párů.

V červnu se mezi ně přidali také Marta a Carlo. „Je nám to líto. Ale přesunou prý zámky do muzea, tak bude chráněn i před deštěm a budeme se tam na něj moci chodit dívat,“ věří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Radiožurnálu Lucie Chvojková přihlížela, když dělníci odstraňovali z mostu zámky

Odstraňování zámků asistoval římský radní Roberto Cantiani. Radnice prý neměla jinou možnost.

„V říjnu si tu připomeneme výročí slavné bitvy mezi Konstantinem a Maxentiem, je to jeden z nejdůležitějších momentů historie Říma. Musíme navrátit most jeho historii, protože zámečky na mostě se vymkly kontrole,“ vysvětlil.

Zamilovaní přesto o svou tradici nepřijdou. Pověsit zámeček se jmény budou moci na římském pahorku Monte, kde se nachází také astronomická observatoř Zodiaco, tedy Zvěrokruh. Tam podle radního Cantianiho nikomu vadit nebudou.

Svůj zámeček tam plánují umístit také Valeria s Robertem. „Když ho pověsíme až tam, budeme mít aspoň jistotu, že láska vydrží,“ doufají.

Lucie Chvojková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme