Západonilská horečka děsí Chorvatsko. V zemi se možná objevil první případ nákazy

Na západním Balkáně stoupá počet pacientů s horečkou západního Nilu. V Chorvatsku mají možná první případ, jak informoval tamní tisk. Místní zdravotníci to zatím nepotvrdili. Západonilská horečka je vzácná nemoc, kterou z nakažených ptáků přenášejí komáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacientka v nemocnici (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Turisté směřující na Balkán by se měli mít na pozoru, i když ohrožení není příliš velké. V Chorvatsku jde zatím jen o jeden nepotvrzený případ. V sousedním Srbsku je ale 82 lidí, kteří se touto nemocí nakazili. Po celé Evropě by mělo být až 140 infikovaných.

Západonilská horečka se šíří historicky. Původně se objevovala pouze v oblasti západního Nilu a právě podle toho získala svůj název. V současné době je mnohem rozšířenější než dříve. Důvod k panice ale zatím není.

Nemoc se projevuje obdobnými příznaky jako encefalitida nebo meningitida, jak také diagnostikovali pacienta v Záhřebu.

Západonilskou horečku šíří komáři, jejím prapůvodcem jsou stěhovaví ptáci. Objevit se může u psů, koček a dalších zvířat. Lidé se ale zpravidla nakazí právě štípnutím infikovaného komára. Mezi lidmi tato nemoc přenositelná není.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme