Zapomenete na své fóbie. Po jediné injekci

Představte si, že váš fobický strach z myší, pavouků nebo výšek zmizí po jediné injekci. Podle japonských výzkumníků to jednoho dne může být realita.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek

Mozek | Foto: Fotobanka Profimedia

Vědci z Hirošimské univerzity zkoumají oblast mozečku (cerebellum), o které se předpokládá, že právě v ní vznikají naše fóbie. Ve svých experimentech vědci využívají zlaté rybičky, které se naučily, že po záblesku světelného paprsku následuje nepříjemný elektrický šok. Na záblesk reagují tím, že se jim zpomalí srdeční frekvence, což je typický rybí projev strachu. Ryby se bojí nejen záblesku spojeného se šokem, ale i samotného záblesku, který jim nijak neškodí. Podle vědců se podobným způsobem dají ke strachu „vytrénovat“ i lidé. Kořeny mnoha fóbií spočívají v nepříjemných zážitcích z raných fází vývoje, které si dospělý člověk často ani nepamatuje.

Vědci tedy u zlatých rybek vyvolali jakousi obdobu lidské fóbie. A co víc, své rybky dokázali fóbie zase zbavit. Zjistili, že po injekci anestetika lidokainu do mozečku nechává záblesk světla rybky zcela v klidu a srdeční frekvence rybek se nemění. Efekt byl zatím pouze dočasný a fóbie ze světla se vrátila, jakmile anestetikum přestalo účinkovat. Vědci ale doufají, že brzy najdou způsob, jak fóbii zničit natrvalo. Mozek ryb se v mnoha směrech neliší od mozku savců, takže i naše iracionální fóbie by se pak mohly stát minulostí.

Zdroj: Behavioral and Brain Functions

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme