Zdravotní klauni se drží hesla, že smích léčí. V Itálii jim to dokonce dosvědčil výzkum

Itálie se může pochlubit tím, že je jednou ze zemí, kde děti v nemocnicích stále méně pláčou. Je to proto, že je do nemocnic chodí rozveselovat zdravotní klauni. Takzvané Klaunoterapii, jak se v Itálii této činnosti říká, se tam věnují profesionální baviči i dobrovolníci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní klauni v nemocnici Motol

Zdravotní klauni v nemocnici Motol | Foto: Zdravotniklaun.cz

Klauni musí absolvovat 300 až 600 hodin školení. Při jejich výběru se hledí například na jejich psychologický profil nebo komunikační schopnosti.

Klauni mají v italských nemocnicích kromě červeného nosu také bílý plášť, což přispívá k tomu, že se děti mnohem méně bojí lékařů. V zemi je terapie zdravotních klaunů velmi rozšířená. Profesionálně nebo dobrovolnicky se jí věnuje čtyři až pět tisíc lidí, kteří jsou členy celkem 200 asociací.

Itálie je také jednou z prvních zemí, která provedla v souvislosti s terapií smíchem v dětských nemocnicích seriózní vědecký výzkum. Ten proběhl na dětském chirurgickém oddělení v jedné římské nemocnici a zapojilo se do něj 93 operovaných dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dopadl výzkum v Itálii, zjistila tamní spolupracovnice Lucie Chvojková

Cílem výzkumu bylo zjistit, jak terapie zdravotních klaunů ovlivňuje u dětí vnímání bolesti, množství potřebných analgetik a postoperační stres. Ukázalo se, že se hospitalizace dětí v nemocnici zkracuje a postoperační stres se výrazně snižuje.

Studii se dostalo významného uznání od Swedish Behavioral Medicine Society na XII. evropském kongresu psychologie. Byla prohlášena za důležitý "pionýrský" počin na evropské úrovni.

Bohužel se ani tato činnost neobejde bez podvodníků. Po Itálii se pohybuje muž, který se vydává za zdravotního klauna a pořádá v různých městech pouliční sbírku. Má dokonce vytištěné reklamní letáky, které o jeho smyšlené činnosti informují. Ačkoli je známý jeho popis, zatím se ho nepovedlo dopadnout.

Tento případ byl jedním z podnětů k tomu, aby se začaly vydávat speciální průkazy, kterými se musí zdravotní klauni prokazovat.

Čtyři italské regiony - Toskánsko, Ligurie, Marky a Benátsko navíc podnikají první legislativní kroky k tomu, aby mohla být činnost zdravotních klaunů uznána jako povolání. Měli by se jmenovat „animátoři ve zdravotnických zařízeních“.

Radost rozdávají i klauni v Česku

Zdravotní klauni působí i v českých nemocnicích. Celkem jich je v současné době 83 a pohybují se po celé České republice.

„Organizace Zdravotní klaun, která od roku 2001 nabízí tuhle službu nemocnicím, má tu čest pracovat s 64 nemocnicemi a 7 domy pro seniory po celém regionu Čech i Moravy,“ uvádí ředitelka organizace Kateřina Kubešová.

Zdravotní klaun | Foto: David Havlena

Podmínkou pro to, aby se někdo mohl stát zdravotním klaunem, je vysoká míra kreativity, schopnost improvizace. I proto tuto činnost často vykonávají herci nebo hudebníci.

Dalším důležitým faktorem je velmi kladný vztah k dětem, dále nasazení a odhodlání pracovat dlouhodobě.

„Je zájem i od dalších nemocnic, ale snažíme se to balancovat tak, abychom měli dostatek klaunů, kteří tam můžou pravidelně docházet. Síla naší práce je i v pravidelné návštěvě. Většinou můžete klauny v nemocnicích potkat jednou až dvakrát týdně, v menších nemocnících třeba jen dvakrát za měsíc,“ dodává Kubešová

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Lucie Chvojková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme