Zdravotní pojišťovny začnou od ledna zvát pacienty na vyšetření kvůli rakovině

Zdravotní pojišťovny začnou už od ledna zvát klienty, kteří zanedbávají preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva, mamografii nebo gynekologické prohlídky. Adresné zvaní by mělo mimo jiné zbavit Česko smutného prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavská nemocnice má k dispozici nový mamograf, který v prsech ženy dokáže odhalit i dvoumilimetrový nádor. | Foto: Lucie Maxová

Pozvánky na vyšetření rakoviny prsu dostanou ženy od 45 do 70 let, rakoviny děložního čípku ženy mezi 25 až 70 lety a tlustého střeva a konečníku ženy i muži mezi 50 a 70 lety. Kdo nebude reagovat na první dopis, dostane časem další. Samozřejmě i nad 70 let věku budou pojišťovny tuto prevenci dál hradit.

Na screening rakoviny prsu teď chodí asi polovina žen, v některých evropských zemích je to ale až 90 procent. U děložního hrdla je účast také poloviční, cílem je 80 procent jako v Británii. Na prohlídky tlustého střeva chodí 23 procent Čechů a cílem je, aby chodila polovina.

„V tom dopise bude informace, v jaké situaci je Česká republika v těch třech vybraných karcinomech, jak by bylo možné tuto situaci zlepšit a je tam výzva: Podílejte se na tom zlepšení tím, že se zúčastníte preventivních prohlídek.“

„Je tam výzva, technologie toho, kam mají jít, k obvodním lékařům nebo gynekologům, aby s sebou přinesli tento dopis, a upozornění, že je to bezplatné, bez placení poplatku,“ říká ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát, který pod dopisem od pojišťoven bude podepsaný.

85 procent nákladů na tato preventivní vyšetření se přitom zaplatí z evropských peněz: „V rámci projektu bude adresně osloveno ve dvou vlnách, to znamená v tom prvním roce, a následně ti, kteří neakceptují pozvání, v roce příštím, 1 850 000 klientů. Náklady budou činit zhruba půl miliardy korun,“ přibližuje ředitel největší zdravotní pojišťovny - VZP - Zdeněk Kabátek.

V Česku se ročně přijde na rakovinu děložního hrdla asi u tisícovky žen, 6 a půl tisíce žen si vyslechne diagnózu rakovina prsu a 10 tisícům lidí je diagnostikována rakovina tlustého střeva a konečníku.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme