Zemřel Zygmunt Bauman, jeden z nejuznávanějších poválečných sociologů

Ve věku 91 let zemřel polský sociolog Zygmunt Bauman. Informovala o tom polská média s odvoláním na jeho partnerku Aleksandru Kaniaovou. Jeden z nejuznávanějších sociálních vědců 20. století žil posledních 46 let ve Velké Británii. Bauman se zabýval především otázkami moderní společnosti a vytvořil koncept takzvané tekuté modernity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zygmunt Bauman

Zygmunt Bauman | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Narodowy Instytut Audiowizualny

„Moji milí, Zygmunt odplynul do tekuté věčnosti dnes, 9. ledna 2017. Rozloučili jsme se s ním v domě v Leedsu v nejbližším kruhu rodinném," sdělila médiím Aleksandra Kaniaová v narážce na zřejmě nejznámější Baumanův sociologický koncept tekuté modernity.

Polský sociolog židovského původu Zygmunt Bauman se narodil v roce 1925 v Poznani. Po okupaci Polska nacistickým Německem uprchl do Sovětského svazu.

Po válce působil na varšavské univerzitě, než přišel rok 1968. Poté byl z Polska doslova vyhnán, nebyl sám. Spolu s ním odcházeli mnozí jiní polští vzdělanci, kteří se potom stali chloubou evropského filozofického, estetického a sociologického myšlení. Bauman nejprve odešel do Izraele a poté do Velké Británie, kde žil od roku 1971 až do své smrti.

Holokaust, změny ve společnosti a tekutá modernita

Ve svých pracích se mimo jiné věnoval holokaustu. Zkoumal proměny naší společnosti ve druhé polovině 20. století a souvislosti mezi holocaustem a modernitou.

Mezi jeho díla patří například Modernita a holokaust, která vyšlo v roce 1989. Vysvětluje v ní holocaust jako důsledek naprosto racionálního uvažování moderní společnosti. Jeho kniha Myslet sociologicky je pak na řadě škol používána jako jedna ze základních učebnic této společenské vědy.

Bauman také jako první použil pojem tekutá modernita, popsal tak společenské změny. Podle polského sociologa je v tekuté modernitě společnost proměnlivá, individualizovaná, konzumní a globalizovaná.

Zemřel Zygmunt Bauman, jeden z nejuznávanějších poválečných sociologů | Foto: ČTK

„V tekutě moderním životě neexistují žádná pevná pouta, a pokud si je dočasně vytváříme, musí být jen volná, aby mohla být za změněných okolností opět rozvázána, co nejrychleji a co nejsnáze," psal Bauman ve svém díle.

Bauman měl velmi blízko k českým univerzitám a vědeckým institucím. Pražská Karlova univerzita mu v roce 2002 udělila svůj nejvýznamnější čestný akademický titul, doctor honoris causa. Mimo jiné ho získal za mimořádné zásluhy o rozvoj světové sociologie v oblasti zkoumání životních strategií, morálky a odpovědnosti dnešního člověka.

Sociologickému ústavu Akademie věd pak Bauman věnoval svou soukromou knihovnu. Opakovaně také vystoupil na pražské mezinárodní konferenci Fórum 2000.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme