Zemřela lékařka Radana Königová. V Česku rozvíjela léčbu popálenin

Česká popáleninová medicína přišla o jednu ze svých největších kapacit. Ve věku 83 let zemřela v pátek lékařka Radana Königová. Známá profesorka se významně zasloužila o rozvoj tohoto oboru v Česku a za to získala řadu ocenění - například Medaili za zásluhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Oceňovali ji ale i studenti a pacienti, protože se dokázala vcítit do jejich bolesti. Svou práci brala jako poslání, vzpomínala například v České televizi:

„Máte tady tu možnost prostě nějak přispět. Jednak v rámci té kritické medicíny na jednotce intenzivní péče. Ovšem pak nastává další etapa, a to je kvalita života. A to je vlastně celoživotní úkol, abychom toho pacienta nejen po funkční stránce, ale i po té estetické navrátili jak rodině, tak společnosti,“ tvrdila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Radanu Königovou vzpomínal na Radiožurnálu přednosta popáleninové kliniky v pražské nemocnici Královské Vinohrady Ludomír Brož

Dlouholetý spolupracovník Radany Königové, přednosta popáleninové kliniky v pražské nemocnici Královské Vinohrady Ludomír Brož, upozornil na mylnou informaci, která se s osobností Königové pojí.

„Velmi ji trápilo, že byla spojována s ošetřováním Jana Palacha. Ona ho nikdy neošetřovala, v té době byla dokonce na stáži ve Švédsku. Byla tam záměna několika jmen. Udává se, že s Janem Palachem promlouvala doktorka Kmoníčková, zaměnilo se to za Koníčková a pak se do toho ještě přimotala doktorka Moserová, Königová a docházelo tam k záměně,“ vysvětlil.

Největší úspěch Radany Königové je podle něj to, že dokázala založit první jednotku intenzivní péče pro rozsáhle popálené pacienty a nadále intenzivní péči v tomto oboru také rozvíjet.

Königová je mimo jiné jedinou ženou, která má titul Rytířka českého lékařského stavu.
„Určitě si to zasloužila, protože tomu nejen věnovala celý život, svým způsobem tomu obětovala i rodinu. Na prvním místě byly popáleniny a její pacienti a teprve potom jsme byli my, rodina a další její známí,“ řekl Brož.

Tereza Bartůňková, Jakub Šídlo, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme