Zemřela šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová

Ve věku 61 let zemřela novinářka, šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ida Rozová | Foto: Jan Sklenář

Zakladatelka a dlouholetá šéfredaktorka časopisu dTest vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Spolupracovala s redakcemi časopisů Mladý svět a Dikobraz. Dlouhá léta také spolupracovala s Radiožurnálem.

Inspirována činností spotřebitelské organizace ve Velké Británii založila v roce 1992 Občanské sdružení spotřebitelů Test a začala vydávat časopis dTest.

Měsíčník na svých stránkách publikuje testy výrobků a upozorňuje na nebezpečné nebo nekvalitní produkty. Čtenářům přibližuje práva kupujících a povinnosti prodávajících.

Velkou učitelkou

Zaměstnanci a kolegové popisují svou šéfku jako přísnou a spravedlivou ženu, která věděla, co chce a měla jasný tah na branku.

„Měla intuici, na co se máme zaměřit a vždycky, když jsme dali na ní, tak jsem uspěli,“ říká manažer testování občanského sdružení dTest Václav Beneš, který na svou šéfku vzpomíná jako na blízkého přítele a zároveň velkou učitelku, která byla motivací a inspirací k práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Idu Rozovou vzpomíná manažer testování občanského sdružení D-test Václav Beneš

Ida Rozová byla v mediálních kruzích známá tím, že měla v hlavě každý sebemenší detail či podrobnost velmi obsáhlého testu, a to bez jakýchkoliv poznámek. „Jsou to věci, které nosila v hlavě a nad kterými přemýšlela pořád,“ vzpomíná.

Vzhledem k pracovnímu nasazení se její soukromý a pracovní život častokrát prolínal. „My jsme častokrát neměli ani víkendy, stále jsme byli v kontaktu. Ne že by neměla osobní život, ale ono se to tak často prolínalo, že se to nedalo dost dobře oddělit,“ říká.

Rozová měla se svými zaměstnanci vždy radost z toho, když se podařilo něco odhalit, napravit či přispět k nápravě věcí veřejných. Obtížná pro ní byla zejména formální komunikace s výrobci, kteří často píší záludné a dlouhé dopisy.

„Na ty je potřeba odpovídat poměrně formálně, a to jí třeba hodně trápilo, nedělala to ráda,“ popisuje.

Náhlým odchodem Rozové časopis a sdružení snad nekončí. Za dobu, kdy dTest vedla, se jí totiž podařilo vybudovat solidní tým lidí, kteří mají na co navazovat. „I když samozřejmě jejím odchodem vznikne prázdné místo, které nebude snadné vyplnit,“ dodává.

Hanka Shánělová, Michaela Vydrová, Radiožurnál, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme