Ženy jsou méně náchylné ke korupci než muži, tvrdí odborné studie

Korupce bují, peníze se takzvaně odklánějí zpravidla do cizích kapes. Je ale možné, že by tomuto společenskému nešvaru více podléhali muži než ženy? Zřejmě ano. Počet mužů stíhaných za majetkovou a hospodářskou trestnou činnost je například v České republice údajně až osmkrát vyšší než počet žen. Podle odborných studií to tedy znamená, že ženy jsou ke korupci takříkajíc méně náchylné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce | Foto: Free Digital Photos

„My jsme se zabývali tím, že jsme procházeli odborné studie, analýzy, které se právě zabývaly vazbou mezi zastoupením žen v politice anebo i jejich zapojením na trhu práce a mírou korupce,“ vysvětluje ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Došla k závěru, že čím vyšší zastoupení žen v politice a na pracovním trhu, tím nižší je míra korupce v dané zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Odborných studií na toto téma je prý celá řada. Následně je doplňují ještě různá kontrolní měření. A to proto, jestli právě vazba, která z výzkumů vyplynula, není způsobena něčím jiným.

„Třeba právě tím, že je tam nějaká vazba na to, jak fungují soudy nebo svoboda médií v dané zemi, jaké mají ženy vzdělání, jakou mají pozici na trhu práce,“ přibližuje Jana Smiggels Kavková.

Co ale dělá ženy „odolnější“ vůči korupci? Na to prý ještě nikdo nepřišel. Možných vysvětlení je podle ředitelky Fóra 50 % ovšem celá řada.

„Dneska jsme na toto téma měli veřejnou diskuzi, kde vystoupil pan Janeček (zakladatel protikorupčního fondu Karel Janeček) a tvrdil, že to je tím, že na těch vrcholných pozicí je hodně psychopatů - jednak manažerů, jednak politiků. A že psychopatů mužů je víc než psychopatek žen,“ prezentuje možné vysvětlení Jana Smiggels Kavková. Sama tomuto názoru ale moc nevěří.

„Je možné, že ženy třeba mají menší přístup do neformálních sítí, kde se právě korupci daří. Takové ty pánské kluby, kde se připravují různá rozhodnutí. Potom se to sice formálně odhlasuje někde na schůzi, ale ve skutečnosti všechno už je předjednáno,“ uvádí jiný náhled na věc.

Svou roli podle ní může hrát i určitá odlišnost v chování, jiná sociální role či třeba menší míra podstupování rizika.

Pavel Polák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme