Ženy v Česku by mohly dostávat adresnou pozvánku na mamografii

Ženy v České republice by mohly od příštího roku dostávat adresné pozvánky na preventivní vyšetření na rakovinu prsu neboli mamografii. V současnosti chodí na toto vyšetření asi polovina žen starších 45 let. Adresný systém zvaní by mohl jejich počet o pětinu zvýšit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamografie | Foto: National Institutes of Health

Na novém systému se budou příští týden v úterý na ministerstvu zdravotnictví domlouvat lékaři s pojišťovnami. Jedině ony totiž mají dostatek možností kontaktovat konkrétní pacientky. Zvací dopisy by se měly týkat také preventivních vyšetření na rakovinu tlustého střeva a děložního čípku.

„Podle toho, na jaké prevenci nebyly, dostanou dopis od své zdravotní pojišťovny. Na tom dopisu pravděpodobně budeme podepsáni i my jako garanti jednotlivých programů,“ vysvětluje profesor Jan Daneš, zakladatel screeningového programu v Česku, a doplňuje:

„Pacientka s tímto dopisem navštíví svého gynekologa nebo praktického lékaře a bude jí v poměrně krátkém časovém intervalu provedeno příslušné vyšetření.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jak by mohlo vypadat adresné zvaní na preventivní prohlídky

Systém adresného zvaní dobře funguje v zahraničí. Pozvánky na preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva by mohli začít dostávat i muži.

Podle primářky Miroslavy Skovajsové je potřeba oslovit hlavně ty pacientky, které vyšetření prsou odkládají ze strachu. Nachystané zvací dopisy jsou proto psány v přátelském duchu.

„Tak, aby v žene vzbudily zdravou obavu, ale zbavily ji na druhou stranu takové té hysterické obavy nebo hysterického strachu z toho, že se něco při mamografii najde. Některé ženy totiž právě proto na mamografii nejdou – já tam nepůjdu, protože se bojím, aby mně náhodou něco nenašli. A my se je pokusíme přesvědčit, že to je ta chvíle, že se má najít nález tehdy, když o něm žena vůbec neví,“ přibližuje.

Nejvíce žen absolvuje mamografii na Vysočině a v Jihomoravském kraji, v počtu preventivních prohlídek naopak zaostává Praha.

Profesor Jan Daneš to vysvětluje tak, že v hlavním městě může hodně žen docházet na vyšetření do neakreditovaných pracovišť, což by ale neměly.

Lenka Jansová, krw, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme