Ženy v Česku by mohly dostávat adresnou pozvánku na mamografii

Ženy v České republice by mohly od příštího roku dostávat adresné pozvánky na preventivní vyšetření na rakovinu prsu neboli mamografii. V současnosti chodí na toto vyšetření asi polovina žen starších 45 let. Adresný systém zvaní by mohl jejich počet o pětinu zvýšit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamografie | Foto: National Institutes of Health

Na novém systému se budou příští týden v úterý na ministerstvu zdravotnictví domlouvat lékaři s pojišťovnami. Jedině ony totiž mají dostatek možností kontaktovat konkrétní pacientky. Zvací dopisy by se měly týkat také preventivních vyšetření na rakovinu tlustého střeva a děložního čípku.

„Podle toho, na jaké prevenci nebyly, dostanou dopis od své zdravotní pojišťovny. Na tom dopisu pravděpodobně budeme podepsáni i my jako garanti jednotlivých programů,“ vysvětluje profesor Jan Daneš, zakladatel screeningového programu v Česku, a doplňuje:

„Pacientka s tímto dopisem navštíví svého gynekologa nebo praktického lékaře a bude jí v poměrně krátkém časovém intervalu provedeno příslušné vyšetření.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jak by mohlo vypadat adresné zvaní na preventivní prohlídky

Systém adresného zvaní dobře funguje v zahraničí. Pozvánky na preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva by mohli začít dostávat i muži.

Podle primářky Miroslavy Skovajsové je potřeba oslovit hlavně ty pacientky, které vyšetření prsou odkládají ze strachu. Nachystané zvací dopisy jsou proto psány v přátelském duchu.

„Tak, aby v žene vzbudily zdravou obavu, ale zbavily ji na druhou stranu takové té hysterické obavy nebo hysterického strachu z toho, že se něco při mamografii najde. Některé ženy totiž právě proto na mamografii nejdou – já tam nepůjdu, protože se bojím, aby mně náhodou něco nenašli. A my se je pokusíme přesvědčit, že to je ta chvíle, že se má najít nález tehdy, když o něm žena vůbec neví,“ přibližuje.

Nejvíce žen absolvuje mamografii na Vysočině a v Jihomoravském kraji, v počtu preventivních prohlídek naopak zaostává Praha.

Profesor Jan Daneš to vysvětluje tak, že v hlavním městě může hodně žen docházet na vyšetření do neakreditovaných pracovišť, což by ale neměly.

Lenka Jansová, krw, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme