Zima je pro bezdomovce kritickým obdobím. Mnozí ale pomoc odmítají

Přestože by podle meteorologů mohla být letošní zima mírnější, pro lidi, kteří nemají střechu nad hlavou, je to však i nadále kritické období. I letos už kvůli tomu několik lidí zemřelo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovci v ulici Hoření | Foto: Městská policie Ústí nad Labem

„Máme tam nějaké oblečení, tak si počkejte na chleba a potom támhle je nějaké oblečení. Podívejte, už není skoro žádná fronta,“ organizuje dobrovolnice příchozí bezdomovce kolem kostela sv. Kříže nedaleko Václavského náměstí.

Tísní se zde na sto padesát lidí bez přístřeší. Ve frontě více méně spořádaně čekají, než jim desítka dobrovolníků z křesťanské komunity Sant´Egidio rozdá bagety k večeři, ale také teplou deku nebo palčáky. Je zima a budou se moc hodit. Jak moc, to si ještě pražští bezdomovci pamatují z loňska.

„Spala jsem celou dobu venku i ve sněhu. Byla tam hrozná zima a ještě nám každý večer kradli věci," popisuje paní Helena z Černého mostu. Na otázku, proč nešla do stanu, který pro bezdomovce postavilo město, odpovídá, že se do něj nedostala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak přežívají bezdomovci své kritické období, zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková

„Tolik bylo lidí, že se tam nedostali. A víte, kolik umrzlo lidí na ulici. Přišla jsem o čtyři známé, co zmrzli na lavičce," vzpomíná paní Helena, která na ulici přežívá už osmý rok.

Také letos, jen co mrazy začaly, ohlásili pražští záchranáři první oběť na životě. Asi čtyřicetiletý muž umrzl na chodníku v jedné z pražských ulic.

Počty podchlazených korespondují s počtem mrazivých dnů dané sezóny.

„Je rok, kdy je zima enormně krutá, těch lidí je více a pak zase opačně,“ říká mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová a pokračuje:

„Pro takové srovnání za loňskou celou zimu, to znamená od října do února, kdy my to evidujeme, došlo asi ke 140 podchlazením, kteří byli následně předáni do zdravotnických zařízení, a evidujeme 18 případů úmrtí, kdy lékař vyslovil domněnku podchlazení organismu."

Podle meteorologů by letošní zima mohla být teplotně spíše nadprůměrná. V to doufají záchranáři, ale především samotní bezdomovci, kteří na loňskou sezonu nevzpomínají příliš dobře.

Ačkoli je mrazivé počasí kruté, mnozí bezdomovci se organizované pomoci vyhýbají.

„Já tam nechodím. Víte, já jsem takový samotář," svěřuje se pan Zdeněk z Dejvic, který loňské mrazy přežil ve výklenku ve skále za Prahou.

Mnoho lidí bez přístřeší ale nabídku hlavního města na nocleh ve vyhřívaných stanech na Rohanském ostrově a U Bulhara přijalo. Nonstop byla otevřena i denní centra pro bezdomovce nebo loď Hermes. S podobnými opatřeními počítá Praha v případě vytrvalých mrazů i letos.

Marína Dvořáková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme