Život leváků můžou usnadnit specializované obchody

Už dvacet let se 13. srpna na celém světě odehrávají akce, které upozorňují na výhody a nevýhody leváctví. Mezi takové akce patří sportovní zápasy leváků proti pravákům, levácké pití čaje, otevírání zátek leváckou vývrtkou v restauracích, kde hosté hrají hospodské hry pouze levou rukou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levorukost

Levorukost | Foto: Olga Štrejbarová

Sami leváci ale dobře ví, že život v pravostranném světě je často docela těžký. I když období, kdy byli považovaní za méněcenné, je naštěstí pryč.

„Změna nastala podle mého tak před pětadvaceti lety. Mluvím tedy o lékařství, kde se ukázalo, jak vážné následky přeučování leváků má. Do školství, a tím myslím i učitelky ve školkách, přišla bohužel osvěta o dost později," říká dětská lékařka Věra Ryvolová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O život leváků se zajímala redaktorka Olga Štrejbarová

„My jsme měli ve škole holčičku, které učitelky přivazovaly levou ruku za záda, aby musela jíst pravou. Byla z toho vždycky celá zpocená a následky si nese do dnešního dne," vzpomíná majitel internetového obchodu Pavel Marek na časy svého dětství.

Dnes se snaží co nejširší nabídkou zboží život levákům usnadnit. Právě internetové obchody jsou pro levoruké do značné míry záchranou.

Leváci patří mezi rizikovou skupinu v počtech úrazů. Na vině je právě nedostatek zahradnických i kuchyňských nástrojů pro levoruké. Problémy mají lidé, u kterých je dominantní pravá mozková hemisféra, také za volantem: „Leváci si častěji pletou strany, pásy si připínají naopak, pletou si blinkry," říká instruktor jihlavské autoškoly Petr Prchal.

Podle některých průzkumů se leváci dožívají nižšího věku, což je připisované právě většímu počtu úrazů. Leváci mívají vyšší představivost a kreativitu, lépe jim jdou i prostorové úlohy. S leváctvím bývají spojované ale také častější poruchy učení.

Mezi leváky se objevují a objevovala jména jako například britský princ William, Barack Obama, Bill Gates, Rafael Nadal, Oprah Winfrey, Julius Caesar, Isaac Newton nebo Paul McCartney.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme