Zloději kovů se na Ostravsku nezastaví ani před technickými památkami

K živobytí jim obvykle stačí kárka nebo staré kolo. Zkrátka něco, na čem odvezou nehlídané železo do nejbližší sběrny. Zloději kovů na Ostravsku jsou ale čím dál důmyslnější. Někteří z nich si totiž pronajímají rovnou nákladní auta s jeřábem. Své o tom ví správce jedné z tamních technických památek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výkup šrotu - Česká Kamenice

výkup šrotu - Česká Kamenice | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Nezastaví se před ničím. To tvrdí policisté o zlodějích kovů, kteří křižují asi většinu českých měst. Třeba na Ostravsku si ale nedávají zrovna malé cíle. V posledních letech si totiž, podobně jako tisíce turistů, oblíbili místní technické památky. Možností mají hodně - od černouhelných dolů až po bývalé železárny. A berou všechno - okapy, cihly, hromady šrotu, ale i památkově chráněné exponáty.

„Tak zde třeba vidíte už použitý stavební materiál, když se podíváte do rohu, tak plot má známky rozstříhání.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O řádění zlodějů kovů mluvila Kateřina Daňková

Alexandr Zaspal správcuje na Dole Michal. Právě tady řádili sběrači kovů naposledy. Zaujala je litinová roura z okapů.

„Dva mladíci se ji snažili odstranit, ale její hmotnost a zapuštění jim to neumožnilo, tak pro jistotu oloupali čtyři metry hliníkových okapů.“

A neodradila je ani blízká tramvajová zastávka nebo tři bezpečnostní kamery. Policie byla na místě během pár minut, dodává mluvčí Dana Klišová:

„Městská policie toto řeší, dá se říci, denně. Je to od nejdrobnějších krádeží v hodnotě několika korun až po několikatisícové škody.“

Krádež s jeřábem. A za plného provozu

„Jednou jsme tady řešili případ na Den dětí, kdy přijelo nákladní auto s jeřábem a nakládali připravený šrot, a to za plného provozu,“ kroutí hlavou Lumír Plac, ředitel největšího hornického muzea u nás.

Před několika lety mu z areálu zmizely dokonce i vzácné kompresory.

„Byly to věci prohlášené dokonce i za kulturní památku. Čili ta drzost je neomezená.“

Rozlehlé areály plné nepotřebného železa. Tak si nejspíš zloději představují bývalé průmyslové provozy.

Na jejich zabezpečení správci ročně vynaloží statisíce korun, jenže dokud prý budou ve městě existovat sběrny, musí s nájezdy počítat dál. Jen v okruhu dvou kilometrů od takového Landeku totiž stojí hned čtyři.

Zloději ukradli odtokové mříže u dálnice D5 na Tachovsku | Foto: Lukáš Milota

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme