Změny v umělém oplodňování zatím nejsou doladěny do detailů

Už týden platí změny v pravidlech umělého oplodňování. Lékaři v centrech asistované reprodukce se jimi musí řídit, i když novinky stále nejsou doladěny do detailů. Doktoři tak například nevědí to nejzákladnější, a to jestli se změny týkají jen nově příchozích nebo i dříve registrovaných párů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělé oplodnění | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Předpokládám, že dejme tomu do konce dubna by se měly tyto otázky vyjasnit a mělo by být zveřejněno nějaké stanovisko,“ říká lékař Jiří Štěpán z jihlavského centra asistované reprodukce.

Největší změnou v umělém oplodnění je, že pojišťovny budou místo dosavadních tří pokusů proplácet čtyři. Ovšem pouze v případě, že si žena nechá v prvních dvou cyklech zavést pouze jedno embryo. Lékaři tím chtějí předejít vícečetným těhotenstvím.

Novinky se příliš nezamlouvají devětadvacetileté Lence z Jihlavy, která má díky umělému oplodnění téměř ročního syna a touží po dalším dítěti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Lucie Maxové o změnách pravidel pro umělé oplodnění v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

I kdyby totiž zákon platil zpětně, Lenka o možnost čtvrtého pokusu přijde. Při prvním cyklu si totiž do těla nechala zavést hned dvě embrya. Podle lékařů nebyla dost kvalitní a šance, že se uchytí alespoň jedno, byla pouhých dvacet procent.

„Když má člověk tak malou šanci, že to dítě může mít, tak si ji chce zvýšit tím, že si nechá dát dvě,“ vysvětluje Lenka.

To ale podle lékařů není zas až tak pravda. Jestli dvě embrya přenesou do těla najednou nebo jestli je rozdělí do dvou pokusů, jsou šance na úspěch prý velmi podobné. Devětadvacetileté mamince ale vadí čekání.

„Když se ten cyklus nepovede, tak se musí tři měsíce čekat další. To už se mi zdá dlouhé,“ říká Lenka.

Nemluvě o penězích. Například pokud si žena nechá některá embrya zamrazit pro další pokus, měsíčně za ně musí platit „nájem“ ve výši několika set korun.

Eva Presová, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme