Znečištěný vzduch zvyšuje riziko obezity

Myši, které byly na počátku života vystaveny znečištěnému vzduchu, mají podle nové studie větší sklon k obezitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěné ovzduší. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Vlna obezity je na postupu a vysvětlení se hledá nejen v nezdravém životním stylu a genetice, ale také působení dalších faktorů, jako jsou virové infekce nebo znečištění životního prostředí. Obvykle jsou terčem zájmu látky z vody, které mohou narušit endokrinní systém. Vědci ze Státní univerzity v Ohiu však zjistili, že viníkem by mohl být i znečištěný vzduch. Tři týdny stará mláďata myší vědci pět dní v týdnu na šest hodin denně vystavovali znečištěnému vzduchu. Celá studie trvala deset týdnů a pokryla tak období, které u lidí odpovídá batolecímu věku až pozdní adolescenci. Znečištění vzduchu jemnými částicemi přitom odpovídalo úrovni, která se nachází v městských oblastech po celých Spojených státech.

Výsledky studie jsou jedny z prvních, které spojují jemné částice ve vzduchu s obezitou. Myši, které dostávaly zdravou stravu, ale dýchaly znečištěný vzduch, měly zvýšené množství břišního i podkožního tuku, vyšší hladinu glukózy a trpěly inzulínovu rezistencí, která je předstupněm cukrovky II. typu. Kromě toho v jejich krvi kolovalo více látky TNF-α (tumor necrosis factor-alpha), která se účastní systémových zánětlivých reakcí. Naznačuje to, že nehledě k typu stravování znečištěný vzduch stačí na to, aby se zvýšil počet a velikost tukových buněk a objevily se známky zánětu a inzulínové rezistence.

Zdroj: Ohio State University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme