Způsobují ftaláty "zženštilost"?

Pilotní studie ukazuje, že ftaláty zřejmě mohou ovlivnit přirozený vývoj chlapců směrem k větší "zženštilosti".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecná chemická struktura ftalátů | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Bryan Derksen

Ftaláty jsou chemické látky, které se používají ke změkčování plastických hmot. Už delší dobu jsou podezírány z toho, že mohou způsobovat defekty genitálií, abnormalitu metabolismu a také sníženou hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu. Testosteron souvisí s "typicky mužským" chováním a vědci z Lékařské fakulty Rochesterské univerzity se rozhodli zjistit, do jaké míry můžou ftaláty, kterým je vystaveno nenarozené dítě, ovlivnit jeho chování po narození.

V pilotní studii sledovali chování 145 dětí v předškolním věku, u jejichž matek v těhotenství zaznamenávali hladinu dvou druhů ftalátů v moči. Za pomoci standardních předškolních dotazníků (Preschool Activities Inventory, PSAI) zjišťovali, jakým hračkám a typům her děti dávají přednost. Zjistili, že u holčiček nejsou tyto preference hladinou ftalátů, kterou měla matka v těhotenství, nijak ovlivněny. Naproti tomu synové matek, které měly v těhotenství vysokou hladinu ftalátů v moči, si daleko méně hráli s typicky chlapeckými hračkami jako jsou nákladní autíčka.

Nebezpečné hračky z Číny | Foto: Pavel Novák

Se svými hračkami také sváděli daleko méně inscenovaných bitev než chlapci, jejich matky byly v těhotenství vystavené ftalátům v menší míře. Autoři studie se domnívají, že tyto rozdíly podmiňuje množství testosteronu, kterému byl plod vystaven v období mezi 8 a 24 týdnem těhotenství, kdy mají pohlavní hormony významný vliv na formování mozku.

Zdroj: University of Rochester Medical Center, International Journal of Andrology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme