Ztlumte svoji empétrojku

Každému čtvrtému teenagerovi může hrozit časná ztráta sluchu. Důvodem jsou špatné „posluchačské návyky“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslech hudby, ilustrační foto

Poslech hudby, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Ophelia Cherry

MP3 přehrávače, iPody a mobilní telefony umožňují dlouho a diskrétně poslouchat velmi hlasitou hudbu. A právě proto podle vědců z Telavivské univerzity představují vážné zdravotní nebezpečí. Nejohroženější skupinou jsou podle výsledků jejich studie teenageři. Vědci vyzpovídali téměř 300 dětí ve věku 13 až 17 let. Na základě údajů o tom, jak často a hlasitě si pouštějí hudbu v tichém i rušném prostředí, pak zhodnotili úroveň zdravotního rizika.

Výsledky jsou podle nich znepokojující. Pravidelně poslouchá hudbu ze sluchátek osobního přehrávače 80 % teenagerů, kteří se zúčastnili studie. U 21 % trvá poslech jednu až čtyři hodiny denně a 8 % poslouchá déle než čtyři hodiny denně nepřetržitě. Tyto návyky spolu s výsledky akustického měření podle vědců naznačují, že předčasnou ztrátou sluchu je ohrožena celá čtvrtina účastníků studie.

Ztráta sluchu vyvolaná častou expozicí velmi hlasitému zvuku je pomalý a postupný proces. Lidé ve věku mezi 10 a 20 roky, kteří si do uší denně pouštějí hlasitou hudbu ze sluchátek, si nevšimnou žádných následků. Tento návyk však má kumulativní efekt, kvůli kterému se sluch začne zhoršovat už ve věku mezi 30 a 40 lety – mnohem dříve, než tomu bylo u minulých generací.

Zdroj: American Friends Tel Aviv University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme