Ztráta paměti, halucinace, stavy blízké schizofrenii. Lékaři varují před léčbou konopím

Když selže léčba v ordinacích lékařů, nemocní často sáhnou po konopí. Lidé marihuanou léčí snad úplně všechno – Crohnovu nemoc, roztroušenou sklerózu, rakovinu, chronické bolesti, nechutenství, migrény, astma a další. Už brzy by se mohlo konopí prodávat legálně i v českých lékárnách, zájem o něj ale kvůli ceně nejspíš nebude velký. Odborníci navíc varují před vedlejšími účinky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana, konopí

Marihuana, konopí | Foto: Ted S. Warren | Zdroj: ČTK

Martina trpí roztroušenou sklerózou, která může způsobit ochrnutí končetin i vnitřních orgánů. Jí při nemoci selhala střeva.

„Prošla jsem si pět let stavem, kdy jsme se nemohla vyprázdnit – pouze po projímadlech, na která jsem si na všechna zvykla. Potom jsem na radu kamaráda zkusila dát si do jídla drcené konopí a to působilo jako zázrak, protože druhý jsem normálně šla na toaletu,“ popisuje Martina, která si bylinu pěstuje doma.

Ne pro všechny nemoci je ale vhodná. Neurolog pardubické nemocnice Václav Dostál ji nedoporučuje svým pacientům, kteří trpí Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobou.

„Zaprvé poškozuje paměť, krátkodobou i dlouhodobou, tím, že blokuje některé nervové cesty, které se podílejí na vytváření paměťové stopy. Zadruhé marihuana může způsobovat při dlouhodobějším užití zrakové vjemy, jako jsou halucinace. Pokud tento stav dále pokračuje, tak může navozovat až psychické změny podobné schizofrenii,“ varuje lékař.

„Musíme si uvědomit, že pacienti s Parkinsonovou chorobou například kromě marihuany užívají ještě svoje léky, antiparkinsonika, které také mají vliv na centrální nervový systém. Kombinace obou těchto látek může být nebezpečná a může vést k těmto nežádoucím účinkům,“ říká Dostál.

Konopí - užití k léčbě umožnila novela zákona | Foto: Michal Jindra

Podle něj negativní účinky stále převyšují pozitiva užívání v případě Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. A navíc člověk může účinnou látku THC, která je v konopí obsažená, jen těžko dávkovat.

„Pokud nevíme, jakou rostlinu pacient sehnal, jak často ji užívá a jak velké dávky si dává do jídla, tak nemůžeme určit, jaké množství účinné látky do sebe dostane, jakým způsobem ji akumuluje, jak působí a podobně. My nemáme kontrolovaný léčivý přípravek, u kterého bychom mohli opravdu si být jisti, jak velké množství účinné látky pacient přijímá a jestli je tato dávka pro něj ještě bezpečná,“ upozorňuje lékař.

Ministerstvo zdravotnictví 1. dubna schválilo novelu, která uznala konopí jako lék. Do lékáren by se mohlo dostat v průběhu léta.

„V současné době jsou zpracovávány prováděcí vyhlášky. Očekáváme, že by v průběhu léta mohly být účinné a následně by se přišlo k tomu, že by se mohly hlásit firmy, které by chtěly konopí pěstovat v rámci povolení SÚKLu (Státního ústavu pro kontrolu léčiv). Na druhé straně by se mohl zahájit dovoz léčivých přípravků a substance konopí do České republiky,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Kolik bude v lékárnách konopí stát, ale zatím není jasné, protože ministerstvo stále nezná dodavatele a ten si určí cenu sám. Pojišťovny na něj ale přispívat nebudou. Nicméně je jasné, že cena bude mnohonásobně vyšší, než kolik stojí pěstování rostliny doma.

„Za tu cenu, za jakou se to má prodávat, bych si to nekoupila. Já mám důchod necelých 8000 a měsíčně potřebuji 150 gramů. Vychází mi to na 30 tisíc. Na to bych neměla, tak bych si to nekoupila a dál bych si nelegálně pěstovala,“ tvrdí Martina.

Dá se tak přepokládat, že uživatelé marihuany k léčebným účelům své zvyky měnit nebudou.

mka, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme