Autor

Dalibor Zíta

Znamení: 
Pes 

Životní motto: 
Každá bytost nese ve svém týle temnotu, ve svém náručí světlo. I když je v člověku něco špatného, je třeba ho zahanbovat? Tao te ťing 

Co dělám v rozhlase:
Podílím se na přípravě proudového vysílání Českého rozhlasu Plus, do kterého přispívám rozhovory s moderátory a reportážemi, natáčím reportáže a příspěvky pro pořad Magazín Leonardo, připravuji a moderuji také jako jeden z autorského týmu pořad Leonardo Plus a Natura a pro Radio Wave pravidelně připravuji příspěvky. 

Před rozhlasem: 
V Českém rozhlase jsem si prošel cestu od redakce elévů během studií oboru mediální studia přes stáž v krajské redakci Českého rozhlasu Hradec Králové po redakci Rádia Česko až do tvůrčí skupiny Publicistiky. Předtím jsem pracoval v různých příležitostných zaměstnáních a na brigádách, například jako čajovník. Kromě rozhlasu jsem si vyzkoušel také práci v PR agentuře. 

Co mě baví:
Na prvním místě je u mě hudba. Sám hraji na akordeon a kytaru a organizuji hudební akce. Zabývám se takzvaným buskingem, neboli pouliční performancí ve veřejném prostoru.

RSS autora

Články autora

|Dalibor Zíta |nepoužívat - Věda

Ohrožení obojživelníci. Posypová sůl mění pohlaví žab, vývoj ovlivňuje i dubové listí

Vědci z americké Yaleovy univerzity zjistili, že posypová sůl, kterou silničáři používají v zimních měsících na namrzlé silnice, může ovlivnit pohlaví potomků žab. Na základě pozorování zjistili, že u pulců v okolí silnic se objevuje výchylka v poměru pohlaví. Převažuje počet samců. To pak potvrdil také experiment. Biologové přišli zároveň na to, že vliv na vývoj žab má také rozkládající se dubové listí.

|Dalibor Zíta |Člověk

Kvadruplegik Ian díky implantátu v mozku opět hýbe rukou. Hraje i na kytaru

Lidé, kteří ochrnuli po celém těle, mají zase o něco větší naději, že se jednou budou moci opět hýbat. Může za to zařízení, které pomocí mozkového implantátu pomohlo vůbec poprvé člověku s celkovým ochrnutím těla opět pohnout rukou. Výzkumný lékařský tým ze státní univerzity v Ohiu vyvinul techniku nervového bypassu, díky které se jim u ochrnutého pacienta podařilo opět přenést povel z mozku do svalů.

|Dalibor Zíta |Zprávy z domova

Žloutenka typu C je rozšířenější, než se čekalo. Má ji 80 tisíc Čechů

Výsledky nejnovější studie, kterou provedla Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové, ukazují, že mezi dospělými v České republice je případů nebezpečné žloutenky typu C mnohem více, než kolik odborníci očekávali. Chronickou formou hepatitidy typu C prý trpí více než 80 000 Čechů. To je zhruba osmkrát víc, než uváděly dosavadní statistiky.