Autor

Dan Moravec

Co dělám v rozhlase:
V Českém rozhlase pracuji v současné době jako slovesný dramaturg. Pro Dvojku připravuji Dokument.

Před rozhlasem:
Vystudoval jsem ekonomiku dopravy a přepravy. Pracoval jsem jako výpravčí, vedoucí dopravy v několika podnicích, následně v soukromých rádiích na jihu Čech a od roku 1996 v Českém rozhlase České Budějovice.

Za dobu působení v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu jsem se seznámil s mnoha profesemi i rozhlasovými žánry od zpravodajství přes denní publicistiku, moderování až k dokumentu. Mám rád živé vysílání, ale hlavně rozhlasové dokumenty. Jejich schopnost pojmenovat a zachytit život ve všech jeho barvách.

Co mě baví:
Zajímám se o film, cyklistiku. Rád cestuji do exotických zemí a poznávám cizí kultury. Pohledem na svět jsou mi blízké východní filozofie. A miluju Indii.

RSS autora

Články autora

|Marika Táborská, Dan Moravec |Ekonomika

Spory o vybudování skladu paliva v Temelíně vrcholí

Spory o výstavbu meziskladu vyhořelého jaderného paliva v areálu temelínské elektrárny vrcholí. Odpoledne se v Českých Budějovicích koná veřejné projednávání této stavby. Záměr postavit sklad přímo v elektrárně se nelíbí některým obyvatelům obce ani zástupcům nevládních organizací z Česka, Rakouska a Bavorska. Ti chystají v Českých Budějovicích protestní happening.

|Markéta Kaclová, Dan Moravec |Zprávy z domova

Ekologové blokádu kácení šumavských stromů přeruší

Ekologové, kteří od pátečního rána brání kácení stromů v lokalitě Prameny Vltavy v šumavském parku, večer blokádu podmíněně přeruší. Po setmění místo opustí, situaci však bude monitorovat hlídka. Pokud by však správa parku začala kůrovcové stromy kácet, jsou ekologové schopni během několika hodin blokádu znovu obnovit.

|Markéta Kaclová, Dan Moravec |Zprávy z domova

Ekologové blokují těžbu na Šumavě

Dvacet ekologů z Hnutí Duha už druhý den pokračuje v blokádě lokality Prameny Vltavy v šumavském národním parku. Jsou rozhodnuti zůstat na místě až do doby, než bude zrušeno povolení kácet stromy napadené kůrovcem v nejcennějších zónách parku. Správa parku však není ochotna ekologům nějaké záruky poskytnout. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek o věci rozhodne v následujícím týdnu.

|Milan Kopp, Lenka Rákosová, Marika Táborská, Dan Moravec |Zprávy z domova

Ve Volarech shořely tři domy

Tři řadové domy, ve kterých žilo šest rodin, zničil dnes požár ve Volarech na Prachaticku. Pravděpodobnou příčinou jeho vzniku bylo přetížení elektroinstalace. Jeden ze zasahujících hasičů se lehce zranil na ruce, lidem z domů se nic nestalo, protože byli včas evakuováni. Odhad škody činí bezmála 8 milionů korun.

|Martin Sobotka, Marika Táborská, Dan Moravec |Zprávy z domova

Karel Srba obžalován z plánování vraždy

Karel Srba, bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí, byl dnes obžalován z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Spolu s ním státní zástupce viní i další čtyři podezřelé. Obžaloba zahrnuje i podezření z nedovoleného ozbrojování. Policie podle žalobce shromáždila dostatek důkazů o tom, že si Srba u své přítelkyně Evy Tomšovicové objednal vraždu novinářky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové.

|Marika Táborská, Dan Moravec |Ekonomika

Temelín může pokračovat ve spouštění druhého bloku

Jaderná elektrárna Temelín získala povolení k pokračování energetického spouštění druhého bloku. Udělil jí ho Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář, pracovníci už zahájili přípravu na obnovení štěpné reakce v reaktoru.

|Marek Janáč, Lenka Šumová, Ivan Mls, Marika Táborská, Martin Hromádka, Dan Moravec |Zprávy z domova

Praha se probouzí ze šoku, lidé začínají počítat škody

Praha se pomalu vzpamatovává z šoku den poté, co se jí přehnala dvousetletá voda. Hladina Vltavy po středeční kulminaci pozvolna opadává a už by neměla dál hrozit. Lidé začínají počítat šrámy, které metropole utržila. Už teď odhadují v řádech miliard až desítek miliard korun. V centru zůstává řada zaplavených ulic, v postižených oblastech stále nefunguje elektrika a plyn. Na Táborsku se již zastavil vzestup Lužnice ve Veselí nad Lužnicí.

|Milan Kopp, Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Marika Táborská, Michal Pelc, Štěpánka Čechová, Dan Moravec |Zprávy z domova

Záplavy na jihozápadě Čech si vyžádaly lidské životy

Katastrofální povodně postihly jižní a západní Čechy. Zahynuly při nich dvě dívky. Přednosta českobudějovického okresního úřadu Josef Šíma vyhlásil v souvislosti se záplavami na Českobudějovicku stav nebezpečí. Evakuovány musely být 3 tisíce lidí. Ve čtvrtek pozdě večer dorazila záplavová vlna do Putimi, kde také začala evakuace obyvatel několika domů.

|Martin Hromádka, Dan Moravec |Zprávy z domova

Policista v Kaplici zastřelil agresivního muže

Policista zastřelil při zásahu v jednom z panelových domů v Kaplici na Českokrumlovsku muže. Ten podle předchozího telefonického oznámení vyhrožoval dvěma ženám a dětem zabitím. Policejní hlídka nejprve navázala kontakt s dětmi, které z bytu utekly a žádaly o pomoc. Pachatel pak vyhrožoval policistům smrtí a vyhozením domu do povětří. Jeden z nich muže v sebeobraně zasáhl.

|Marika Táborská, Dan Moravec |Zprávy z domova

Reaktor temelínské elektrárny byl opět nastartován

Pracovníci jaderné elektrárny Temelín znovu obnovili štěpnou reakci v reaktoru prvního bloku. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Reaktor byl podle něj nastartován krátce před 13. hodinou. Během dne bude výkon postupně zvyšován až na úroveň nad dvě procenta, to znamená, že první výrobní blok přejde do režimu číslo jedna.

|Jitka Kramářová, Marika Táborská, Dan Moravec |Zprávy z domova

Spory kolem navrácení jihočeského statku

Po roce 1989 se začal vracet majetek zabraný v padesátých letech původním majitelům. Jenže jak už to bývá, ne vždy pomyslný Damoklův meč dopadne na ty, kteří měli se znárodňováním co do činění. Svědčí o tom jeden případ, který se odehrál na jihu Čech.