Divadlo Járy Cimrmana uvedlo hru Psaní do nebe. Na jeviště se symbolicky vrátil Smoljak

Ladislav Smoljak se symbolicky vrátil na jeviště legendárního žižkovského Divadla Járy Cimrmana. V komponovaném večeru s názvem „Psaní do nebe" stojí vedle herců Smoljakova fotografie v životní velikosti. Režisér 15 cimrmanovských představení zemřel před šesti lety. Spoluautor veseloher Zdeněk Svěrák propojuje ukázky z her úryvky dopisu, který Smoljakovi „do nebe" napsal při příležitosti 50. výročí divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

50 let Jary Cimrmana | Foto: Martin Svozílek

Na cimrmanovskou novinku „Psaní do nebe" reagovali diváci napříč generacemi nadšeně. Představení bylo poskládáno z krátkých scének z jednotlivých her.

Fanoušci velikána českých dějin měli opravdu z čeho vybírat. Mezi ukázkami se na scéně odehrály úryvky z her Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí severního pólu, Blaník, Záskok nebo z nejstarší cimrmanovské hry Akt, tam došlo i na tanec a zpěv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražské Divadlo Járy Cimrmana si k padesátinám nadělilo hru v netradičním formátu. Premiéru mělo představení Psaní do nebe

Průvodní slovo obstaral Zdeněk Svěrák fiktivním dopisem Ladislavu Smoljakovi, a nahradil tak tradiční schéma, kdy po vědeckém semináři následuje jedna z Cimrmanových her.

Svěrák v psaní svému životnímu hereckému a režisérskému kolegovi líčí historii divadla nebo příchod nových kolegů. S vtipem bilancoval například i období, kdy divadlo muselo bojovat s cenzurou minulého režimu.

Ladislav Smoljak nakonec z nebe se svým letitým kolegou mluvil. „A vy tam nahoře pijete?“ ptal se s pohledem vzhůru Zdeněk Svěrák.

Ve hře Psaní do nebe se ale vzpomínalo i na Jana Kašpara a Pavla Vondrušku. Svěrák připomněl jejich poslední společné chvíle na jevišti. Jeden ze služebně nejstarších herců Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner hraní bez zesnulých kolegů popsal stručně: „No tak jednou větou to řeknu, chybějí nám.“

Oslavy 50 let českého génia na Tanvaldsku zakončila hra Cimrman v říši hudby

Číst článek

A hned po generální zkoušce shrnul své pocity z „Psaní do nebe" i herec Marek Šimon: „Myslím si, že to diváci přijali a líbilo se jim to. Možná byli nejdřív trochu rozpačití ze světel a kamer. Hrálo se nám to trochu s trémou, co tomu diváci řeknou. Přece jenom je to komponovaný večer dílem veselý a dílem takový vzpomínkový na ty, co nás opustili. Doufejme, že to mělo úspěch."

Do konce letošního roku bude záznam z představení vysílat Česká televize.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru