'Olze by se to líbilo.' Cenu divadelní kritiky získala za ztvárnění někdejší první dámy herečka Štorková

Jména nejlepších českých herců a nejlepších divadel jsou známá. V pondělí večer se rozdaly Ceny divadelní kritiky za loňský rok. Tu nejvýznamnější kategorii inscenaci roku ovládl režisér David Radok s operou „Modrovousův hrad/Očekávání". Divadlem roku se už podruhé stala Komorní scéna Aréna Ostrava. Ceny se nepředávaly na červeném koberci, ale překvapivě v opuštěném karlínském domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, inscenace roku David Radok | Foto: Filip Jandourek

Prázdný třípatrový dům prostoru Pomezí, kde se moc netopí ani nesvítí: na tomto neobvyklém místě se v pondělí rozdávaly Ceny divadelní kritiky. A být osobně u vyhlášení bylo spíš dílem náhody.

Cenu si v potemnělé místnosti převzal například talent roku Tomáš Dianiška z pražského Divadla Pod Palmovkou. Nejočekávanější kategorií jsou tradičně i ceny pro herce a herečky. Pavlína Štorková si ji odnesla za hlavní roli ve hře Olga/Horrory z Hrádečku.

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, ženský herecký výkon Pavlína Štorková | Foto: Filip Jandourek

„Musím se přiznat, kdy nám začali chodit na inscenaci lidi, kteří Olgu znali nebo se nějakým způsobem s párem Havlových setkali, určitá nervozita tam byla. Tvořila jsem Olgu s nejlepším vědomím a svědomím, ale obstát před těmi, kteří ji osobně znali, nebylo lehké. Vím, že nás vždy všechny potěšily krásné, velmi milé a srdečné ohlasy. Někdo snad dokonce i řekl, že by se to Olze líbilo,“ popsala Štorková, co pro ni její role znamená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny za nejlepší inscenaci dostal režisér Radok za operu Modrovous. Divadlem roku je podruhé Komorní scéna Aréna Ostrava

V kategorii Mužský herecký výkon roku 2016 přesvědčil nejvíce kritiků Stanislav Majer v pražském Studiu Hrdinů. To uvádí hru „Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny". Majer se v ní zamýšlí nad stavem naší společnosti. Inscenace měla premiéru loni v září. Pro herce se toho za tu dobu moc nezměnilo.

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, režisér roku Tomáš Dianiška | Foto: Filip Jandourek

„Spíš si to více nebo méně užívám. Pro mě je zásadní fakt ten text, chytrý, vtipný. Myslím si, že je to napsané s nadhledem a že je to něco, co nějak, aspoň z mého hlediska, na českém divadle chybí anebo chybělo. Dělá mi to velkou radost to hrát,“ uvedl Majer.

Herecký svět tento týden s napětím čeká na další velkou událost. V sobotu večer se v pražském Národním divadle rozdají Ceny Thálie.

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, mužský herecký výkon Stanislav Majer | Foto: Filip Jandourek

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, divadlo roku Ivan Krejčí | Foto: Filip Jandourek

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, scénograf David Kopecký | Foto: Filip Jandourek

Předávání Cen divadelní kritiky za rok 2016, scénografie roku Tereza Gsöllhoferová a Eva Justichova | Foto: Filip Jandourek

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme