Byl příznivcem církevních restitucí, obhajoval Zeman svoji neúčast na Vlkově pohřbu

Prezident Miloš Zeman se nezúčastnil nedávného pohřbu kardinála Miloslava Vlka ze dvou důvodů. Jednak proto, že Vlk byl zásadním stoupencem církevních restitucí, a dále kvůli jeho výzvě, aby se lidé loni neúčastnili oslav 28. října. Zeman to řekl na setkání s lidmi v Úholičkách u Prahy při své návštěvě středních Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Středočeského kraje. Vlevo je středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a vpravo starostka Úholiček Terezie Kořínková. | Zdroj: ČTK

„Pan kardinál byl zásadním příznivcem církevních restitucí a já nejsem, protože se domnívám, že církevní restituce jsou přehnané," řekl Zeman k prvnímu z důvodů své neúčasti. Vlk podle něj porušil slova svého předchůdce kardinála Františka Tomáška, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat.

Druhý důvod byl ten, že Vlk loni vyzval k neúčasti na oslavách státního svátku. Zeman podotkl, že jde o svátek českého státu, nikoliv prezidenta republiky. „Já jsem nevyzýval k neúčasti na jeho pohřbu, pouze jsem tam nešel sám," dodal Zeman.

Bývalý pražský arcibiskup vyzval k neúčasti na loňském ceremoniálu 28. října na Pražském hradě kvůli okolnostem neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

Vlk zemřel po těžké nemoci 18. března ve věku 84 let. Zeman připomněl, že na jeho pohřeb poslal smuteční věnec. Učinil tak proto, že prezident má uctít památku kardinála, uvedl.

Zemana přivítali příznivci i odpůrci

Prezidenta Miloše Zemana při jeho návštěvě Úholiček u Prahy přivítali nejen jeho příznivců. Na debatu na nádvoří u obecního úřadu dorazilo přes padesát lidí s napodobeninami dopravních značek stop. Opačný tábor byl početnější, čítal kolem tří set lidí. Při besedě se mísily nesouhlasné výkřiky s potleskem a projevy sympatií. Prezident na závěr akce odpůrce označil za „objízdnou pojíždějící úderku z Prahy".

Na transparentech byly nápisy jako „Stop žvástům", „Stop sexismu", „Stop demagogii" nebo „Stop ovarismu". Dva z protestujících rozvinuli i velké červené trenýrky, další poletovaly nad shromážděním připevněné na nafukovacím balonu. „Zase trenýrky? Jděte dělat ostudu jinam!" zvolala jedna z účastnic. „Nemusím s ním souhlasit, ale je to hlava státu," kárala protestující další z žen. Prohlásila také, že Zemanovi odpůrci kazí dobré jméno obce, která se honosí titulem Vesnice roku Středočeského kraje.

„Nesouhlasím s tím, aby se naše obec stala součástí předvolební kampaně, kterou zde pan prezident pořádá," řekl před zahájením akce zastupitel Úholiček Pavel Soper (Přátelé zeleného Úholí). Zeman ho v následné debatě označil za „poblitika" podle nápisu na transparentu, který Soper držel. „Kdybych byl poblitikem, nepsal bych stop poblitice," ohradil se zastupitel. „Ale to může být sebekritika," namítl prezident.

Lidé protestující proti prezidentu Zemanovi v Úholičkách

Ke svým návštěvám krajů Zeman řekl, že rád objíždí města, ale i menší a střední obce a dělá mu to radost. „Rád mluvím s lidmi a styděl bych se sám za sebe, kdybych se nějakým způsobem propagoval," uvedl. Televizních debat před prezidentskými volbami se prý nechce účastnit i proto, že podobný způsob zvolil také bývalý rakouský prezident Heinz Fischer.

Zeman na setkání čelil i kritice, že se nedávno ve Sněmovně při diskusi o šumavském národním parku dopustil sexistického výroku. „Prakticky každý politik na Západě používá jako vtípky některé věci, které můžete považovat za sexistické," namítl Zeman. Klasickým příkladem je americký prezident Donald Trump, dodal a vyvolal tím v táboře odpůrců vlnu nesouhlasných výkřiků.

Další účastnici, která Zemana také kritizovala, upozornil na to, že nemůže vydávat svůj názor za názor všech ostatních. Její výrok, že současný prezident škodí všem, označil za velmi silné tvrzení a svým způsobem přeceňování vlastních schopností.

Zeman se ale v Úholičkách dočkal i pochvalných slov. „Chtěla bych vám poděkovat, že objíždíte kraje a že se takhle setkáváte s lidmi," řekla jedna z diskutujících. „Máte naši podporu, je nás hodně," dodala.

Zeman je na prezidentské návštěvě středních Čech počtvrté, ve středu navštívil krajský úřad v Praze a město Slaný na Kladensku. Ve čtvrtek pojede do Kostelce nad Černými lesy u Prahy, Čáslavi a Benešova a v pátek cestu po regionu uzavře opět ve Slaném.

Lidé protestující proti prezidentu Zemanovi v Úholičkách

Lidé protestující proti prezidentu Zemanovi v Úholičkách | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme