Chceme vědět, jak je možné změnit rozsudek v kauze zabitého Čecha. Do Londýna míří diplomatická nóta

Česká republika posílá do Londýna diplomatickou nótu v souvislosti s osvobozujícím rozsudkem v kauze zabitého českého občana. Novinářům to ve středu v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se kvůli tomu sešel k dvoustrannému jednání se svým britským kolegou Borisem Johnsonem. Praha chce od Britů vědět, jakým způsobem by bylo možné případ revidovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD v Brně, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Česká republika chce podle Zaorálka také slyšet ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli.

Britský ministr Johnson dal v úterý najevo pochopení pro rozhořčenou reakci Prahy na rozsudek, řekl Zaorálek. Zdůraznil podle něj ale také, že pro britskou vládu či ministerstvo zahraničí je obtížné ovlivňovat chod justice, takže není jednoduché najít způsob, jak do věci vstoupit.

Britská velvyslankyně půjde na kobereček. Zaorálek ji povolal kvůli kauze ubitého Čecha

Číst článek

Osvobozující verdikt, o kterém rozhodla porota, padl v pondělí v britské metropoli. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně. Čin se stal loni v září.

V diplomatické nótě Praha žádá poskytnutí veškerých údajů k případu, například pokud se týká obžaloby a přesného znění rozsudku. Žádá také o informace, jaké zákonné procesy a postupy je možné z české či britské strany použít k revizi procesu. "To základní odvolání - jak bychom usuzovali z českého právního řádu - tady možné není," upozornil Zaorálek.

Při dvoustranném rozhovoru v úterý český ministr Johnsonovi připomněl, že o případu už mluvil v minulosti dvakrát a pokaždé zdůrazňoval potřebu zjednání spravedlnosti. "Pro českou veřejnost a Českou republiku je to strašně důležité vzhledem k obavám, které existují, co se týče bezpečnosti pro ty, kteří dnes žijí v Británii," upozornil Zaorálek.

Existuje záznam útoku, upozorňuje Zaorálek

"Řekl jsem mu, že celá ta věc i celý ten rozsudek tak, jak jsme ho slyšeli, je pro nás těžko skousnutelný a přijatelný," řekl v Bruselu novinářům český ministr.

Johnsona prý upozornil, že existuje kamerový záznam incidentu. Je proto podle Zaorálka těžké dát si "dohromady to, co víme a můžeme částečně vidět, s tím, co je výsledkem, který absolutně zbavuje viny všechny, včetně toho, kdo našeho občana zabil... řetězem a zámkem".

Český podnikatel se v Londýně pohádal se skupinou mladíků. Ti ho pak ubili k smrti

Číst článek

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: "Podívej, cos mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Spravedlnost žádá i petice

Černínský palác je podle své tiskové zprávy v kontaktu se sestrou zabitého českého občana a bude ji informovat o výsledcích všech dalších jednání, která v souvislosti s případem česká diplomacie podniká.

Internetovou petici žádající spravedlnost v této kauze zatím podepsalo přes 4800 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme