Čtveřice Čechů unesená v Libanonu žaluje stát o 40 milionů. Vyjednávací tým podezírá z korupce

Čtyři unesení Češi v Libanonu žalují stát o 40 milionů korun. Podle deníku Právo, který získal text žaloby, mohlo při vyjednávání o jejich propuštění dojít ke korupci. Jeden z vyjednávacích týmů si v říjnu 2015 měl únoscům říct o úplatek asi 50 miliónů korun. Za to měl být obratem propuštěn z českého vězení Libanonec Alí Fajád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Žalobu podali čtyři z pěti unesených Čechů. Ti tvrdí, že vyjednávací tým vůbec neřešil jejich osud, ale zajímaly je jen peníze výměnou za Fajáda.

Libanonská strana ale požadavek Čechů odmítla a požádala o výměnu vyjednávacího týmu. Možnou korupci podle zdroje Práva prověřuje i Národní centrála proti organizovanému zločinu. Nikoho ale zatím neobvinila. V žalobě čtveřice také viní české tajné služby z toho, že je mohly předem před rizikem únosu varovat.

Kauzy roku 2016: Výměna Libanonce Fajáda za pětici Čechů. Případ, který má stále mnoho otazníků

Číst článek

Dodnes není jasné, jestli za unesené muže Česko muselo platit i nějaké výkupné. Pět Čechů bylo uneseno v červenci 2015.

Pětice odletěla z libanonského Bejrútu zpět do Prahy 4. února 2016. Ve stejné době ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl, že Libanonce Fajáda propustí. Ten byl ve vězení a čekal, jestli ho Česko vydá do USA. Američané ho podezřívali, že je napojen na teroristy. Pelikán pak o rozhodnutí říkal, že bylo politické a že se rozhodoval na základě mnoha faktorů.

Čtyři z unesených Čechů žádali po svém návratu odškodné ve výši dohromady 40 milionů korun. Jejich žádost zamítlo postupně několik ministerstev. Peníze chtěli Češi po státu kvůli tomu, že prý nedokázal únosu zabránit.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme