Je to výkřik do tmy. Jeden útok nic nezvrátí, říká analytik k americké odplatě v Sýrii

Donald Trump na údajný chemický útok v syrském Chán Šajchúnu odpověděl napadením letecké základny Asadova režimu. Ještě před několika lety přitom prohlašoval, že by se USA měly od situace v Sýrii držet dál. Podle Jakuba El-Ahmadieho, analytika Výzkumného centra AMO se specializací na Blízký východ a americkou zahraniční politiku, nemusí Trumpova změna postoje znamenat pro válku v Sýrii zásadní zlom. Americký prezident pouze "dává najevo, že je akceschopný," míní El-Ahmadieh pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump | Zdroj: Reuters

Donald Trump ještě před čtyřmi lety prostřednictvím Twitteru prohlašoval, že by se USA „měly od Sýrie držet dál.“ Co ho přimělo změnit názor?

Jednak to, že je nyní v pozici prezidenta. Má větší potřebu dávat najevo, že je akceschopný. Navíc se tímhle způsobem snaží vymezit proti Obamovi. Ukázat, že na to Obama neměl sílu a že on je naopak ten silný prezident, který umí reagovat včas.

Jeho postoj tedy změnilo prezidentství?

Nemluvil bych o změně postoje. Jeden útok ve své podstatě ještě nemusí nic znamenat. Zatím jen bombardoval jednu základnu.

Jaký signál Trump útokem vysílá směrem k Rusku? Zvlášť když uvážíme, že ho spustil ve chvíli, kdy má na návštěvě čínského prezidenta?

To je ještě příliš brzy posuzovat. Záleží, jak se USA k situaci postaví globálně. Zatím je to takový výkřik do tmy, jen zdvižený prst proti Asadovi, který dává najevo, že chemické zbraně jsou přes čáru. Pro řešení situace v Sýrii je ale potřeba trochu komplexnější přístup. Kdyby tam skutečně někdo měl udělat intervenci za účelem svrhnout režim, tak to bude vyžadovat mnohem více. A je to náročnější rozhodnutí i kvůli ruským zájmům v zemi.

USA zaútočily 59 tomahawky na Sýrii. Je to trest za chemický útok, vzkázal Trump

Číst článek

Klíčová je tedy nyní reakce Ruska?

Spíš záleží, jak Američané budou pokračovat. Dost dobře to tímto útokem může skončit a Rusové nebudou mít důvod zasahovat.

Může akce způsobit v současném průběhu války v Sýrii zásadní zvrat?

Sama o sobě ne. Nemám tedy přehled o tom, jak je na tom syrská vláda s materiálem, ale taková jedna akce chod války asi těžko změní. Na druhou stranu si neumím představit, jakou alternativu by Američané měli, kdyby se rozhodli Asada a jeho režim potlačit. Alternativou myslím to, koho (v Sýrii) místo něj podporovat. O to se snažil už Obama a nikoho tam nenašel.

Útok USA? Přiměřená odpověď, reaguje Západ. Agrese pod smyšlenou záminkou, vzkázal Putin

Číst článek

Rusko už označilo útok za porušení mezinárodního práva, může to být předzvěstí nějaké protiakce z jeho strany?

Že to Rusové nepochválí, to bylo jasné od začátku. Na druhou stranu – tohle je generické prohlášení a navíc, když se ozývá z Ruska, tak jaksi vzbuzuje ironický úsměv na tváři. Může se to projevit na nějaké formě spolupráce, kterou USA a Rusko v Sýrii vedou, ale nemyslím, si že by jeden útok něco měl zvrátit.

Trump ještě před několika lety prohlašoval, že by k podobným akcím prezident měl mít souhlas Kongresu. Teď ale jednal bez něj…

Donald Trump každou chvíli tvrdí něco jiného. Využil zkrátka situace k tomu, aby ukázal dostatek schopností a to, že je silným prezidentem. Záleží, jak se to vyvine dál.

Může útok zásadně změnit vnímání Trumpa v americké společnosti?

Možná krátkodobě, ale je to přece jen zahraniční politika a USA teď mají hodně problémů uvnitř. Takže si nemyslím, že by teď nastal zlom a ratingy mu dlouhodobě vyskočily nahoru.

Jakou očekávate reakci západních států a NATO?

Po (úterním) chemickém útoku se všichni vůči Asadovi vyjadřovali kriticky a logicky to označili za barbarství. Nikdo však naplno neřekl, že by Asad měl odejít - a to je asi zásadní problém. Nikdo pořádně neví, jaká alternativa k jeho režimu by měla být. Pro všechny je hlavním problémem Islámský stát, Asad je navzdory válečným zločinům jednou ze záruk určité potenciální kontinuity. Aliance podle mě v současné době není ochotná ani připravená věnovat potřebné úsilí ke společnému zásahu proti němu.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme