Léky pro alergiky zdražily. Pacienti platí až desetkrát víc než před dvěma roky

Léky na alergii za poslední roky výrazně zdražily. Za zavedené značky si pacienti musí citelně připlatit, zjistila Mladá fronta Dnes. Léky Xyzal nebo Zyrtec stojí téměř desetkrát více než před dvěma lety. Například alergií na pyl trpí okolo 20 procent obyvatel České republiky a jejich počet každý rok narůstá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi marodí častěji než dřív. Podle statistického úřadu jde zhruba o pětiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. | Foto: Fotobanka Pixabay

Alergici ještě v roce 2015 dopláceli za lék Xyzal 15 korun, nyní je to 134 korun. Momentálně nejvíce se v této skupině léčiv doplácí za přípravek Aerius. Za tříměsíční balení musí lidé doplatit kolem 360 korun, píše Mladá fronta Dnes.

Pacienti si teď doplatí více proto, že se pojišťovny rozhodly snížit všem těmto lékům úhradu, tím ušetřily miliony korun. Lidé sice mají podle deníku možnost koupit si jiné léky se stejnou účinnou látkou bez doplatku, mnozí ale dávají přednost zavedeným značkám. Ne každému také přechod na jiný lék vyhovuje.

Alergií na pyl trpí podle České společnosti alergologie a klinické imunologie okolo 20 procent obyvatel České republiky. Právě tento druh alergie je u nás nejrozšířenější. Počet alergiků v Česku každý rok narůstá, podle lékařů za to můžou geny i horší životní prostředí.

Příznaky začínají lidé pociťovat už na přelomu zimy a jara. Alergie se proto u nich může projevit právě v těchto dnech. Na příští týden pak meteorologové předpovídají nástup nejsilnějšího jarního alergenu - pylových zrn břízy.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme