Ministerstvo nakupuje od zbrojaře, který podpořil ANO. Stropnický to musí vysvětlit, žádají politici

Česká armáda počátkem března podepsala smlouvu se společností Argun na nákup 5500 neprůstřelných vest za 255 milionů korun. Na výsledek tendru nyní padá podezření v souvislosti s darem, který majitel firmy Argun Stanislav Petr poslal hnutí ANO – straně ministra obrany Martina Stropnického.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany | Foto: Filip Jandourek

Petr daroval hnutí 200 tisíc korun v říjnu loňského roku, kdy ministerstvo obrany vybíralo ze čtyř nabídek na nákup neprůstřelných vest, informoval o tom deník Právo.

Důvodem podle zbrojaře nebyl probíhající tendr, nýbrž jeho snaha podpořit hnutí ANO v Hradci Králové před volbami. „Chtěl jsem, aby se ANO dostalo do zastupitelstva ve městě, ve kterém žiji a kde chci, aby to k něčemu vypadalo,“ sdělil Petr deníku.

Armáda nakoupí neprůstřelné vesty, bojová vozidla a munici za miliardy

Číst článek

Stropnický popírá, že by o daru věděl. „Tato informace je pro mě nová. Nemohu ovlivnit, kdo a kdy se rozhodne poskytnout hnutí sponzorský dar. Představa, že by to ovlivnilo zakázku, je zcestná,“ prohlásil.

Podle české pobočky organizace Transparency International ale krok podnikatele zavdává závažná podezření o celém výběrovém řízení.

Nákup bude muset ministr obrany vysvětlit. Žádají to předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Reagovali na informace, podle nichž dostalo ANO od vítězné firmy finanční dar. Podle Stropnického není mezi výběrovým řízením a darem žádná souvislost.

"Ministr Stropnický musí vyvrátit veškerá podezření. Toto zavání praktikami, které tak hlasitě v médiích kritizoval," napsal na Twitteru místopředseda ČSSD Hamáček. Podle Kalouska vypadá záležitost velmi vážně. "Pan ministr Stropnický bude mít v Poslanecké sněmovně co vysvětlovat," uvedl předseda TOP 09 na stejné sociální síti.

Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš napsal na svém twitteru, že nařídil vrácení daru, který hnutí dostalo od zbrojaře. Členové ANO by podle něj měli "příště lépe prověřovat dárce".

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme