Může dostat dítě jméno Katara? Jen pokud se objeví na předem schváleném seznamu

Desítky rodičů chtějí každý rok dát potomkovi jméno, které není v kalendáři. Potřebují proto schválení úřadu. Ten jim ale ne vždy vyhoví, matriky se totiž řídí publikací Jak se bude vaše dítě jmenovat?, která určuje, jaké jméno může novorozenec v Česku dostat. Dosud je v něm 17 000 jmen. Jeho autorka - soudní znalkyně Miloslava Knappová - ho stále doplňuje a letos v únoru vyšlo šesté vydání. Na její verdikt čekali také rodiče malé Katary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díte, novorozenec, miminko | Foto: Fotobanka Pixabay

Pokud jméno není uznané, úřad si nejčastěji nechá zpracovat posudek právě od soudní znalkyně Knappové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pojmenování dítěte určuje předem schválený seznam. Malá Katara je zatím bez rodného listu. Natáčel reportér Ľubomír Smatana

„Třeba chtěli Maldini, což je jméno zahraničního fotbalisty, nebo jméno Pumpa nebo číslici, jako Jiří druhý. To také nejde,“ popsala už dříve Knappová, jaká jména neschválila.

Zakázaná jsou také jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Z méně obvyklých jmen pro své potomky loni rodiče vybrali třeba Taigo Ryu, Anakin nebo Amélie Perla.

Když není jméno na seznamu, mají rodiče smůlu nebo musejí pátrat v archivech a dokázat úřadům, že jméno existuje jinde na světě a není v rozporu se zažitou češtinou. To je také případ mladých rodičů, kteří svou dceru pojmenovali Katara.

Vede Eliška a Jakub, stále oblíbenější je také Emma. Rodiče se nebojí ani neobvyklých jmen

Číst článek

„Měli jsme seznam asi sedmi jmen a nakonec nám z toho vyšlo Katara,“ říká matka dítěte. Holčička bez uznaného jména ale nemá rodný list, tím pádem ani číslo pojistky u zdravotní pojišťovny a lékaři nemohou vykázat péči.

Pátrání rodičů

Otec Katary zatím zjistil, že ve Spojených státech se jméno objevilo poprvé v roce 1970 a dnes jej užívá přes 900 žen a dívek. V Nizozemsku je nositelek jména Katara osmnáct. Výsledky poslal soudní znalkyni Knappové.

Zákonné povinnosti otec chápe, ale smysl mu to nedává. „Jméno není nijak hanlivé, je to v pohodě. Stát ale vůbec nepočítá s tím, že všechno vyvíjí, tedy i jména,“ říká.

Katara s rodiči. | Foto: Ľubomír Smatana

Soudní znalkyně Knappová zpočátku odmítla konkrétní žádost komentovat s tím, že nejdříve musí prostudovat dostupné materiály. Po několika hodinách se sama ozvala a Českému rozhlasu řekla, že dodané podklady jsou věrohodné a dostačující. Do seznamu zhruba sedmnácti tisíc povolených jmen v Česku tak přibude dívčí jméno Katara. Dobrou zprávu se brzy dozví i rodiče.

Ľubomír Smatana, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme