Nedošlo k porušení zákona, rozhodla v kauze agenta u Chovancova domu parlamentní komise

V případu agenta, kterého zadrželi při fotografování v okolí pražského bydliště ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD, nebyl porušen zákon. Shodli se na tom poslanci komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně | Foto: Filip Jandourek

Jednání komise se zúčastnili také i ministři vnitra Chovanec a obrany Martin Stropnický z hnutí ANO a také ředitelé Vojenského zpravodajství a policejní Ochranné služby Jan Beroun a Jiří Komorous. Šéf komise Bohuslav Chalupa z hnutí ANO po tříhodinovém jednání řekl, že poslanci přijali neveřejné usnesení, které má předat premiérovi Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD.

„To, co předložím panu premiérovi, tak pak pan premiér udělá nějaký definitivní závěr a celá věc skončí tak, že nedošlo k porušení zákona. Ani o ochraně osobních údajů, ani o zákonu o zpravodajských službách,“ řekl Chalupa.

Závěr komise: Agent Vojenského zpravodajství se o Chovancův dům nezajímal

Číst článek

Usnesení není podle Chalupy výrazně odlišné od toho, které přijala v menším počtu přítomných členů před měsícem. Tehdy se shodla na tom, že zpravodajec se o dům nezajímal a neshledala žádná pochybení ani nezákonnosti. Tento závěr dnes komise nezrušila.

Pokud bude podle Chalupy a místopředsedy komise Václava Horáčka (TOP 09) usnesení naplněno, kauza definitivně skončí. Jiné je podle něho proto, že někteří členové se nemohli schůze komise před měsícem zúčastnit.

Obě služby by se měly zdokonalit

O svolání čtvrteční schůze požádala čtveřice poslanců z ČSSD, KSČM a TOP 09, kteří minule přítomni nebyli. „Znovu jsme si prošli veškeré informace a fakta," uvedl Chalupa, podle kterého se žádné nové informace neobjevily. Nebyl podle něho porušen zákon o ochraně osobních údajů ani o zpravodajských službách.

Oběma službám podle Horáčka případ prospěl v tom, že se budou snažit své organizace zdokonalit. „Neporušily zákon, ale vzaly si z toho, že je potřeba ještě udělat některá opatření ke zdokonalení," řekl. Chalupa opět volal po lepší koordinaci služeb. „Protože to tady evidentně někde drhne," soudí.

Na minulém jednání o věci byli tři členové komise za ANO, ODS a Úsvit. V usnesení se shodli na tom, že Vojenské zpravodajství ani policejní Ochranná služba nepochybily, každý z útvarů vykonával svou práci. Objektem zájmu zpravodajců nebyl podle komise dům ministerstva vnitra ani ministr vnitra.

Agent byl zadržen blízko vily ministerstva vnitra v Praze-Dejvicích. Šéf Vojenského zpravodajství pak popřel, že zpravodajec fotografoval dům užívaný ministrem, a Stropnický označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní.

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme