Parlamentní volby budou 20. a 21. října. Zeman vybral nejzazší možný termín

Prezident Miloš Zeman se rozhodl volby do Sněmovny vyhlásit na pátek 20. a sobotu 21. října. Vybral si nejzazší možný termín mimo jiné proto, aby se lidé mohli s programy i kandidáty co nejvíce seznámit. Oznámil to ve čtvrtek v televizním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Na oficiální vyhlášení voleb má hlava státu čas do 22. července. Strany a hnutí budou mít na sestavení a odevzdání kandidátek čas do 15. srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

"Parlamentní volby vypíšu na poslední možný termín, což jest 20. a 21. října," uvedl Zeman. Označil to za své přátelské gesto vůči kandidujícím uskupení, aby si mohly kampaň naplánovat. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už na twitteru avizoval, že termín se mu zdá rozumný a je připraven ho kontrasignovat.

Své rozhodnutí Zeman zdůvodnil také tím, že pokud by sněmovní volby vyhlásil na nejbližší možný termín, připadly by na poslední zářijový víkend, kterému předchází státní svátek, což by snížilo volební účast. Pokud by stejně postupoval v případě znovuzvolení i za čtyři roky, volby by se konaly v srpnu. "To by už skoro nikdo nechodil, protože je dovolená," poznamenal.

Podle předsedy ODS Petra Fialy zvolil prezident pro volby rozumný termín. "My v ODS jsme na ně připraveni," napsal na twitteru. Problém s datem voleb nemá ani vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Je to rozhodnutí pana prezidenta, které respektuji," uvedl. Také místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek navržený termín respektuje. "Vítáme jeho zveřejnění v předstihu," sdělil. "Pan prezident zvolil logický a rozumný termín," pochválil prezidenta předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Volby do Sněmovny by podle posledních volebních modelů vyhrálo hnutí ANO s více než 30 procenty hlasů a velkým náskokem před ČSSD, jejíž volební zisk se přiblížil ke třetím komunistům. Poslance by měli ještě ODS, lidovci, TOP 09 a hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou. Zeman připomenul, že průzkumy spíše podceňuje.

Hnutí STAN půjde do voleb v koalici s lidovci. Budeme třetí síla, věří Gazdík

Číst článek

O tom, které přihlášené strany budou k volbám připuštěny, rozhodnou krajské úřady a pražský magistrát nejpozději 1. září. O čtyři dny později - 5. září - by měla Státní volební komise vylosovat volebním uskupením čísla, pod nimiž by šla do voleb.

Čísla budou i na hlasovacích lístcích, které by voliči museli do poštovních schránek dostat do 17. října. Strany a hnutí by čísla mohly využít i ve volební kampani. Její horká část, která je spojena s vysíláním volebních spotů v České televizi a Českém rozhlase, začne 4. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme