Podezřelá zásilka na ministerstvu zahraničí. Policie vyšetřuje, kdo poslal poštou bílý prášek

Poškozená zásilka z českého zastupitelského úřadu ve Švýcarsku koncem března vzburcovala ministerstvo zahraničních věcí. Obsahovala totiž podezřelý bílý prášek. Případem se nyní zabývá policie. Zásilka dorazila ze stejného velvyslanectví, na které se nyní soustředí pozornost v souvislosti s velvyslancem Karlem Borůvkou a jeho manželkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Filip Jandourek

„Na ministerstvo zahraničních věcí dorazila v pátek 17. března zásilka, která byla kontaminována bílým práškem. Byla doručena na naši podatelnu v odpoledních hodinách. Podle prvotní informace byla doručena poštou ze zastupitelského úřadu v Bernu,“ potvrdila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová Zpravodajskému webu Českého rozhlasu zprávu, na kterou upozornil portál Seznam Zprávy.

Velvyslanec Borůvka zvažuje odvolání. Příspěvky manželky moji práci nepoškozují, tvrdí

Číst článek

Podle Lagronové byla zásilka poškozena a zaměstnankyně, které na velvyslanectví v Bernu balily poštu, vyloučily, že by do ní daly prášek. „Vypadá to tak, že se tam prášek zřejmě dostal někdy v průběhu toho, jak putoval do České republiky, nicméně to je věc, kterou v tuto chvíli vyšetřuje Policie ČR,“ sdělila Lagronová.

Zásilku zaměstnanci umístili do biologického boxu a prověřili na přítomnost výbušnin, které se nepotvrdily. Stejně tak se nepotvrdilo, že by byl v zásilce jed nebo drogy. „Je to prášek, který by měl odsávat vlhkost z dokumentů,“ popsala detaily mluvčí.

Celou událost vyšetřuje pražská policie. „Zatím bez konkrétního závěru a to také z toho důvodu, že jsme do této doby neobdrželi oficiální informaci o tom, o jaký prášek se jednalo,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Další informace mluvčí nemohl poskytnout, protože „se ze zákona jedná o část prošetřování zcela neveřejnou“.

S ministrem o zásilce Borůvka nemluvil

Velvyslanec Borůvka je s případem obeznámený. „Byla to zásilka, která šla přes normální poštu. Byla podána na Švýcarskou poštu, pak to šlo dál do České republiky a v Česku přišla poškozená na ministerstvo,“ popsal velvyslanec její cestu pro Zpravodajský web. Říká, že zásilka byla z jejich strany řádně podaná a žádné podezření na toho, kdo by do ní bílý prášek mohl dát, nemá. „Rozhodně to není od našich lidí tady z ambasády, protože zásilka, tak to vypadá, byla někde během cesty poškozena.“

Borůvku v uplynulých dnech ministerstvo povolalo zpátky do Prahy kvůli aktivitám jeho manželky na sociálních sítích. Ty zahrnovaly veřejné urážení ministra zahraničí, politiků nebo novinářů.

Velvyslanec popírá, že by jeho stáhnutí nějak souviselo i s případem okolo podezřelého bílého prášku. S ministrem zahraničí podle něj o zásilce ani nemluvil. „Ne nikdy, to vůbec. Proč by se tím měl zabývat ministr?“ odpověděl na dotaz Zpravodajského webu.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme