Premiér mě označil za lovnou zvěř a vyhodil z nesmyslného důvodu, říká exministr Mládek

ROZHOVOR. Důvodům svého odvolání dodnes nerozumí a ovlivnit ceny mobilních dat bylo mimo jeho kompetence, řekl v úterý ve vysílání Českého rozhlasu Plus bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se podle něj rozhodoval podle svých poradců pro vztahy s veřejností. Mládek skončil v čele ministerstva koncem února po kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veletrh For Pasiv a Cesty Dřeva, Jan Mládek | Foto: Filip Jandourek

Pochlubil jste se, že jste byl čtvrtým nejdéle sloužícím ministrem průmyslu po roce 1989. Berete jako úspěch, že jste se v této funkci tak dlouho udržel?

Úplný úspěch to není, ambicí bylo, že jsem chtěl dokončit čtyřleté období.

Když přišla zpráva, že se vás premiér Bohuslav Sobotka rozhodl odvolat, tak jste říkal, že důvodům nerozumíte. Teď už je chápete?

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér mě označil za lovnou zvěř a vyhodil z nesmyslného důvodu, říká Mládek. Exministr byl hostem Interview Plus, moderoval Jan Bumba

Nerozumím jim dodneška. Oficiální zdůvodnění bylo, že to je o cenách mobilních dat. Jestli opravdu za něco ministr průmyslu a obchodu nemůže a nemá na to kompetence, tak jsou to ceny a soutěž. Je to v zásadě o tom, jestli ti tři operátoři mezi sebou dostatečně soutěží. Na to jsou jiné instituce. Proč mé vyhození pan premiér zdůvodnil zrovna tímto argumentem, dodneška nechápu. Mohl si aspoň najít nějaký jiný.

Přišlo za ten měsíc od vašeho odvolání nějaké dodatečné vysvětlení? Setkali jste se s premiérem Sobotkou, abyste si to vyříkali?

Nebylo žádné vysvětlení a necítil jsem ani potřebu si s ním něco vyříkávat, protože mě vyhodil z nesmyslného důvodu, takže měl asi nějaký jiný důvod.

Berete to tak, že ceny mobilních dat byly zástupným důvodem?

Nevím, ale tohle je problém někoho jiného, ne můj a byl shozen na moji hlavu.

Jste nadále přesvědčen, jak jste o tom před pár týdny hovořil, že premiér Sobotka rozhodoval podle svých PR poradců?

Ano.

Jak jste k tomuto závěru došel?

Bohuslav Sobotka, 20. února 2017: „Nejsem jako předseda vlády spokojen s tím, jak ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje. Zejména se jedná o opakované postoje, pokud jde o zlepšení situace spotřebitelů na trhu mobilních služeb. Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly ze strany ministerstva, přímo urážely veřejnost a za fungování ministerstva jako celku odpovídá ministr. Ministerstvo musí fungovat a pracovat v souladu s vládní politikou, nemůže pracovat proti ní.“

Jsme znovu u toho. Když jsem byl v úřadu, tak oblíbeným bonmotem bylo, že stále přemýšlím, co je můj hlavní problém. Musím říct, že jsem měl nedostatek fantazie. Myslel jsem si, že mým problémem nebo proritou je něco, k čemu mám kompetenci. To znamená buď prolamování limitů těžby hnědého uhlí, nebo Paskov, nebo výstavba jaderných elektráren, nebo i peníze na budování pevných sítích na vysokorychlostní internet v odlehlých oblastech. Nikdy mě nenapadlo, že to bude něco, co leží mimo kompetence úřadu.

Jak jste se dostal do pozice, že jste vypadal v očích premiéra jako někdo, koho se potřebuje zbavit?

Pan premiér mi poslal 9. ledna dopis, ve kterém mě vybízí k větší aktivitě v oblasti, kde mám aspoň částečné kompetence. Když se k tomu potom přidal mobilní internet, tak premiér chtěl, abych přijal zodpovědnost i za tuto věc. On mě v zásadě označil jako lovnou zvěř, na kterou má být pořádán hon.

Proč tomu tak bylo, čím si to vysvětlujete?

Nevím, je třeba se zeptat pana premiéra, případně jeho okolí.

Vy skutečně vůbec netušíte, proč jste se dostal do takovéto pozice, když říkáte, že na vás byl pořádán hon?

To je dobrá otázka, přemýšlím o tom.

Co se týče toho, jakým způsobem jste zvládal v posledních týdnech před odvoláním práci ministra, byly tam jen chyby v komunikaci? Váš náměstek doporučoval lidem, aby odjeli do Polska, když se jim nelíbí drahá data. Nebo vy sám jste řekl, že roaming je záležitost pro pět procent obyvatel.

Babičky, elitářský roaming i polské služby: přehled výroků, které vedly k pádu ministra Mládka

Číst článek

Výrok pana náměstka byl velmi nešťastný, neměl to dělat. Těch pět procent bylo vytrženo z kontextu. Říkal jsem, že padesát procent obyvatelstva si roaming užije jednou za rok, když jede na dovolenou. A pouze malá část ho používá pořád. V zásadě to ale nebyl ten problém, původně byla jiná nesmyslná obvinění, že někde něco vyjednávám v Bruselu, a pak z toho byly vytrhávány jednotlivé věty a slova.

Chtěl bych říct k fungování úřadu: je mi líto, že se to všechno nakonec zvrhlo na jeden jediný problém, a to ceny mobilních dat, které nejsou v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu, ale Českého telekomunikačního a antimonopolního úřadu. Byla tím znehodnocena nejen moje práce, ale i práce mých kolegů. Ministerstvo průmyslu toho dosáhlo opravdu hodně.

Rozhovor vznikl pro pořad Interview Plus stanice Český rozhlas Plus

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme