S cestou do Bílého domu mají Zemanovi pomoct američtí lobbisté, píše server Politico

Malá lobbistická firma SPG podepsala smlouvu se svým druhým zahraničním klientem. Podle serveru Politico je jím Česká republika. Společnost „je potěšena spoluprací s ambasádou České republiky ve Washingtonu s cílem umožnit úspěšnou a produktivní státní návštěvu prezidenta Miloše Zemana“, stojí v dopise získaném serverem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Čáslavi | Zdroj: ČTK

„Dle naší nabídky vám v tomto ohledu pomůžeme a budeme tak demonstrovat naše schopnosti stejně jako vyjadřovat naši upřímnou touhu vytvořit konstruktivní a dlouhotrvající vztah s vaší zemí,“ pokračuje dopis podle Politica.

Prvním zahraničním klientem společnosti, která má podle serveru úzké vazby na amerického prezidenta, byl Nový Zéland. Zemi SPG pomohla například uspořádat velkolepou inaugurační oslavu na novozélandské ambasádě v USA, která přilákala například i Steva Bannona.

Server Aktuálně.cz uvedl, že podle dokumentu zveřejněného v americkém registru pro společnosti hájící zájmy cizích států, SPG jedná přímo s prezidentskou kanceláří. Kontaktní osobou má být poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý. Dopis, který Politico získal, měl být adresován českému velvyslanci ve Washingtonu Hynku Kmoníčkovi.

Mluvčí Hradu Jiřího Ovčáček pro server řekl, že žádnou spolupráci nepodepsali a společnost pouze poslala nabídku, což musí v souladu se zákonem nahlásit. Tuto verzi potvrdil i Kmoníček. Nejedlý spolupráci popírá.

„Rozhodně jsme nic neiniciovali, to popírám. Pokud někdo něco domlouval, je to otázka na pana velvyslance v USA. Je to otázka jeho kompetencí, zda by měl někdo pomoci při nějaké organizaci. Ale věřte mi, že jsme soběstační. Pokud nám však někdo chce poradit, proč ne, ale je to otázka budoucích dnů," řekl Aktuálně.cz.

Druhá polovina dubna

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Spojených státech je pro české velvyslanectví za mořem prioritou. Bude to pracovní návštěva bez podnikatelské mise, alespoň tak ji popsal ve vysílání Českého rozhlasu Plus velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Kancléř Vratislav Mynář již dříve upřesnil, že má Hrad na cestu do USA vyhrazených 10 dní ve druhé polovině dubna. "V období Donalda Trumpa funguje Bílý dům tak, že se o návštěvách často dozvíte čtyři nebo osm dní předem. Takže kdyby byla návštěva prezidenta Zemana plánovaná na 30. dubna, tak se o ní pravděpodobně dozvíme 26. dubna,” vysvětlil velvyslanec.

setkání Miloše Zemana s velvyslanci, Hynek Kmoníček | Foto: Martin Svozílek

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil pravděpodobný termín Zemanovy cesty do USA loni v prosinci. Uvedl tehdy, že Trump pozval českého prezidenta k návštěvě Bílého domu. Zeman zároveň Trumpa pozval na návštěvu České republiky a americký prezident podle Ovčáčka pozvání přijal.

Znalec etikety a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček už dříve řekl, že telefonický rozhovor mezi prezidenty není oficiální pozvánkou do Bílého domu. Jestliže se návštěva českého prezidenta v USA má konat na konci dubna, její program by už měl být hotový, dodal v březnu.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme