Účty kandidátů. Drahoš s Hilšerem sbírají peníze po tisícovkách, Horáček si poslal 11 milionů

Kandidátům na prezidenta už lidé poslali stovky tisíc korun. Nejvyšší částku, 330 tisíc zatím vybral bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který oznámil kandidaturu koncem března. Na transparentní účty lidé nebo firmy posílají většinou drobnější částky. Výjimkou je Michal Horáček – sám si zatím poslal 11 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Horáček, Michaela Hořejší-Horáčková (vlevo) | Foto: Filip Jandourek

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš má na transparentním účtu nejvyšší darovanou částku 150 tisíc korun. Nejčastěji ale lidé posílají tisícikoruny.

„Drtivou většinou jsou to drobní dárci – dva tisíce, tři tisíce korun. Některá jména jsem schopen identifikovat… Jsem samozřejmě rád, také to svědčí o tom, že mám širší podporu - ne jen třeba několika byznysmenů," dodal Drahoš.

Babiš kandidáta na prezidenta nemá, Stropnický bude volební lídr v Praze

Číst článek

I dalšímu kandidátovi, lékaři Marku Hilšerovi posílají dary i kamarádi a známí. Na kampaň zatím dostal asi 65 tisíc. „Jsou to drobní dárci. Jsou to někteří přátelé, univerzitní profesoři, někteří poslali 10 tisíc. Jsou to třeba i mí bývalí učitelé. A pak jsou tam lidi, které já osobně neznám, ale kterým se líbí mé myšlenky a moje kampaň," uvedl Hilšer.

Prezidentský kandidát Michal Horáček si na svůj účet poslal sám 11 milionů. Kampaň nechce platit penězi od dárců a peníze proto nepřijímá. „Já jsem zřídil zvláštní transparentní účet nové generace. Je charakteristický tím, že do něj nesmí přispívat nikdo jiný než já sám. Je pravdou, že mi lidé poměrně houfně nabízejí drobné příspěvky. Každého takového gesta si vážím, nicméně říkám – já si to zásadně chci hradit sám.“

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme