Údajný dědic Huněk z kauzy zesnulého Ransdorfa prý dluží miliardy. Jdou po mně zločinci, tvrdí

Věřitelé Vladimíra Huňka - známého z kauzy zatčení dnes již zesnulého europoslance Miloslava Ransdorfa v curyšské bance - po něm chtějí přes pět miliard korun. Vyplývá to z insolvenčního řízení, které je vedeno u soudu v Brně. Třicet milionů eur údajně dluží na základě smlouvy o odškodnění Slovákovi Peteru Guzmickému, který byl předloni spolu s Ransdorfem v Curychu ve vazbě. Stejnou částku podle zveřejněných dokumentů slíbil za vazbu i dalšímu tehdy zadrženému Slovákovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zesnulý europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf

Zesnulý europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Smlouvu o takzvané nemajetkové újmě jim Huněk podepsal podle zveřejněných dokumentů loni v únoru, tedy krátce po náhlém Ransdorfově skonu.

Pro připomenutí – někdejší europoslanec Ransdorf jel v roce 2015 se Slováky v čele s Guzmickým do curyšské Kantonální banky, kde měl mít Huněk údajně miliardy korun zděděné po tetě, která žila ve Švýcarsku. Banka s ním však prý odmítala léta jednat. Místo vyjasnění celé věci ale výprava skončila ve vazbě.

Curyšská prokuratura, jak nyní Guzmický Radiožurnálu poprvé otevřeně popsal, je tehdy obvinila skutečně kvůli falešným dokumentům ohledně Huňkova majetku a dědictví, které měli u sebe. Loni v dubnu pak obvinění zrušila s tím, že oni sami se ničeho nedopustili.

Huněk: Je to podvod z jejich strany

„Já jsem se tedy domáhal nějaké náhrady, vždyť jsem za něj seděl. A kdybych se neuměl bránit, mohl jsem sedět dodnes,“ vysvětlil Guzmický, proč mu prý Huněk slíbil tak velké odškodné. Slováky přitom odškodnila i prokuratura, za každý den vazby dostali podle Guzmického částku odpovídající denní mzdě ve Švýcarsku.

Ransdorf potvrdil, že ve Švýcarsku jednal jménem Huňka

Číst článek

Návrh na insolvenci Huňka podala jako první slovenská firma Omnitech, která koupila Huňkovu směnku od slovenského podnikatele Mariána Capáka. K ní se pak připojili další. Svoje nároky všichni dokládají různými směnkami a smlouvami podepsanými Huňkem, že jim za pomoc a zřejmě i dočasné půjčky přenechá část svého švýcarského dědictví.

Sám Huněk však Radiožurnálu řekl, že nároky údajných věřitelů jsou nesmysl. „Tomu se můžu jen smát. Už jsem podal trestní oznámení na mezinárodní zločineckou skupinu,“ uvedl. V ní má být i jeho nedávný spojenec Guzmický. „Je to všechno podvod z jejich strany. Dál se k tomu nebudu vyjadřovat, všechno mají na starosti státní složky,“ dodal Huněk.

Koupil jsem Huňkovi koně, tvrdí Guzmický

Guzmický potvrdil, že už byl vypovídat na slovenské prokuratuře kvůli podezření, že Huňka vydírá. „Já jsem ho tak vydíral, že jsem ho tři roky živil. Koupil jsem mu kočárek, plenky, když měli rodinu, i koně. Je to humorné. Nepříjemné sice, ale humorné. Ty jeho nesmysly o nějakém nátlaku, vždyť on to uznání nemajetkové újmy podepisoval v Berouně, přivezl mi to do Bratislavy a dal mi to do ruky,“ reagoval Guzmický.

Přes všechny pochybnosti o dokumentech ke kontu a dědictví Huňka je však přesvědčen, že se mu od něj podaří nějaké peníze vymoci. „Nevíme stále všechno o tom majetku. Kantonální banka se nechová transparentně, to by Huňka zadrželi už před patnácti lety, když jsou to všechno podvody,“ upozornil Guzmický.

Před osudovým jednáním s Ransdorfem totiž prý byl s Huňkem osobně v bance opakovaně a nikdy je prý nezatkli. Jednou jim údajně v pobočce ve Winterthuru už chtěli dát platební karty. Pak prý ale bankovní úředníci řekli, že potřebují souhlas prokuratury nebo si vymysleli jiné „právní kličky“.

Huňkovým věřitelem má být i 'Bidlo' Řezanina

K věřitelům Huňka patří i Radomír Řezanina. Muž s přezdívkou Bidlo, který se nedávno proslavil v televizní soutěži Robinsonův ostrov. Jemu Huněk údajně také slíbil 30 milionů eur za pomoc s odblokování konta, a to loni, tedy zhruba rok po aféře Ransdorf. O ně se podnikatel také hlásí u insolvenčního soudu. Řezanina o dokumentech Huňka nepochybuje.

„Jsem přesvědčen, že ty dokumenty jsou pravé, účet existuje a pan Huněk se k tomu chce dostat, aby mohl v klidu žít,“ vysvětlil. Pohledávku přihlásila jeho firma La Fine. „Dělali jsme pro něj to, aby ty peníze, které leží na tom účtu, byly vyplaceny,“ dodal.

Jak je to s Huňkovým dědictvím a účtem, každopádně dodnes není jasné. Curyšská prokuratura se ke jménu Huněk nikdy nevyjádřila a banka nekomentuje, kdo je či není její klient.

Čí jsou ta razítka

Další pochybnosti do celého příběhu s Huňkovým dědictvím navíc vnáší další případ, který se těsně před odjezdem čtveřice europoslance a Slováků do Curychu odehrál na Berounsku. Radiožurnálu se ho rozhodly popsat Huňkovy bývalé známé Julie Hábová a Petra Lešková.

S Huňkem se znaly přes jeho přítelkyni, která jako ony jezdila na koních. Znaly ho ale jako Michala, protože se všem tak představoval. Předloni v listopadu je pak požádal o půjčku. Potřeboval prý půl milionu s tím, že do měsíce vrátí milion. A to až si odblokuje účet ve Švýcarsku, kde má dědictví po tetě.

Razítka z kauzy Vladimíra Huňka | Foto: Archiv ČRo

Přinesl jim jako důkaz řadu dokumentů, některé z nich se také později po vypuknutí curyšské aféry objevily v médiích a s největší pravděpodobností šlo i o ty stejné, které měli i Huňkovi vyjednavači v bance. „Myslím, že jich mohlo být tak do deseti. Byla to ta závěť jeho tety v němčině, výpisy z účtu v Kantonální bance s těmi horentními částkami a další,“ popisuje Hábová.

Papíry manžele sice přesvědčily, jenže se ukázalo, že Huněk není Michal, ale Vladimír. „On vysvětlil, že mu Michal říkala maminka. Jenže mně to nedalo, sedla jsem ke googlu, no a našla jsem ten pořad Na stopě. Pak jsme tady seděli naprosto jak opaření,“ vzpomíná.

Nepůjčujte V. H.

V kriminalistickém pořadu České televize Na stopě tehdy jeden muž varoval před půjčkami jistému V. H. Dluží mu prý peníze, ačkoliv mu ukazoval dokumenty o dědictví ve švýcarské bance. Veřejně šlo navíc také dohledat, že Huněk už byl v minulosti trestán za další podvody. Hábová a její kamarádka Petra Lešková pak řekly vše jeho přítelkyni, s níž bydlel. U nich v domě pak podle jejich vyprávění našly igelitovou tašku. A v ní byla razítka.

„Byla to ta razítka, která jsme viděly předtím na těch dokumentech,“ vzpomíná Julie Hábová. Petra Lešková pak dostala nápad je vyfotit, kdyby razítka náhodou později zmizela. Zavolaly totiž sice policii, dozvěděly se ale překvapivou věc. „Policie se tehdy vyjádřila, jako že by to byla krádež, jakože jsme je ukradly,“ říká Lešková.

Razítka vrátily, pak už je nikdo neviděl

Kvůli podezření z přípravy půlmilionového podvodu také na Huňka podaly trestní oznámení a odevzdaly policii alespoň fotky razítek. Berounští kriminalisté ale prověřování před koncem loňského roku odložili s tím, že se žádný pokus o podvod neprokázal. K razítkům mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková uvedla: „Vzhledem k tomu, že nám nebyly předloženy žádné dokumenty ani listiny, kde by byla razítka použita, nejedná se o podezření z trestného činu.“

Mluvčí policie nicméně potvrdila, že na pokyn státního zástupce nyní berounští kriminalisté přes právní pomoc v zahraničí ještě dodatečně zjišťují, jak to vlastně s Huňkovými konty a dědictvím je.

Závidí celá Česká republika

Vladimír Huněk odmítá, že by jakkoliv podváděl. Žádná taková razítka prý nikdy neměl. „Je to totální nesmysl a hovadina, když to tak řeknu,“ reagoval. Na otázku, kde by se vzaly fotky a proč by si to nikdo vůbec vymýšlel, řekl, že mu lidi závidí a chtějí ho poškodit.

„Tady závidí celá Česká republika,“ zdůraznil. Huněk také upozornil, že berounská policie ho očistila, protože případ odložila. Sám prý dal trestní oznámení na poškození svého jména.

Policie na přání rodiny prověřuje okolnosti úmrtí europoslance Ransdorfa

Číst článek

Příběh Huňka coby dědice po švýcarské tetě tedy nepochybně bude ještě nějakou dobu pokračovat. Berounská policie by měla získat důkazy, jak to s dědictvím a konty je. O jeho případné insolvenci by se mělo rozhodovat v květnu.

V neposlední řadě ještě o vysvětlení dění ve Švýcarsku prostřednictvím pražské policie usiluje vdova po Ransdorfovi. Podle ní celý případ, hlavně pak nedostatek léků v curyšské vazbě, přispěl k manželově smrti.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme