Údajný vrah kmotra Běly neuspěl se stížností proti vazbě, po 21 letech má jít před soud

Pavel Šrytr, obžalovaný z vraždy jednoho z údajných bossů českého podsvětí Antonína Běly, neuspěl s ústavní stížností proti vazbě, vyplývá to z databáze soudu. Bělu někdo zastřelil v roce 1996, policisté případ dořešili až těsně před promlčením. Letos v březnu státní zástupci poslali k soudu obžalobu na Šrytra a údajného komplice Jána Kaca.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Šrytr je obviněn z vraždy šéfa podsvětí Antonína Běly. | Foto: Česká televize | Zdroj: František Mrázek

Do vazební cely se Šrytr dostal v březnu 2016, v listopadu Okresní soud Praha-východ zamítl žádost o propuštění a nepřijal záruku 53 lidí z neregistrovaného spolku Veteráni URNA a přátelé. Trvání vazby potvrdil i Krajský soud v Praze.

Podle Šrytra nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl uprchnout do zahraničí, k pokračování vazby proto podle něj nebyl důvod. Podle ústavních soudců ale justice vysvětlila, které okolnosti vzala v potaz. "Tento závěr přitom byl dán na základě logických argumentů a byl učiněn s vyšší mírou pravděpodobnosti, a byl tak zde dán preventivní charakter vazby," stojí v usnesení.

Vražda kmotra Běly jde po 21 letech před soud. Zpovídat se za ni bude obávaný 'Pája'

Číst článek

Šrytr kriticky poukazoval také na to, že Kaco se z vazby na rozdíl od něj dostal. "Ani v tomto nemůže Ústavní soud stěžovateli přisvědčit, neboť z odůvodnění soudů je zřejmé, že posuzovaly dané okolnosti individuálně, jak je nutné pro rozhodování o vazbě," napsali ústavní soudci.

Šrytr v minulosti pracoval jako Bělův osobní strážce, jako bodyguard se živil i Kaco. Policisté oba loni zadrželi na základě nových svědeckých výpovědí, které se podařilo detektivům získat.

Maskované komando se samopaly

Vraždu Běly provedlo maskované komando. Skupina vnikla o sobotní noci do Bělova domu a podle tehdejších informací médií si odnesla i mnohamilionový lup. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu.

V médiích se tehdy objevovaly informace, že za vraždou Běly stál kontroverzní podnikatel František Mrázek. Ten byl zavražděn o deset let později. Mrázka po vraždě Běly chránil právě Šrytr. Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na Policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme