Univerzity si novelu zákona vykládají po svém. Za delší studium tak někteří studenti platí i desetitisíce

Ne všechny vysoké školy vykládají novelu vysokoškolského zákona stejně. Někteří studenti kvůli tomu platí i desetitisíce korun za delší studium. Na případ rozdílného postupu ministerstvo školství upozornil Radiožurnál. Úřad chce rektorům poslat dopis, podle kterého mají při vymáhání poplatků postupovat jednotně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studium - studentka - učení se

Studium - studentka - učení se | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, UGL_UIUC

„Studovala jsem 3,5 roku na Fakultě humanitních studií na Univerzitě Karlově. Potom jsem ji neúspěšně ukončila a přestoupila jsem na soukromou školu, kde jsem si za dva roky bakalářské studium dodělala,“ vzpomíná 26letá Hana.

Loni v září nastoupila na dálkové studium magisterského oboru mediální studia na Univerzitě Karlově. „Po půl roce mi od univerzity přišel dopis, že bych měla zaplatit poplatek za školné,“ dodává vysokoškolačka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bakaláře dodělala na soukromé škole, na magistrovi už musí platit. Univerzita chce po studentech školné. Téma pro Pavlu Lioliasovou

Univerzita po ní požaduje za každých šest měsíců studia 19 tisíc korun. Za dva roky magisterského studia tak zaplatí 76 tisíc korun. Podle novely vysokoškolského zákona se studentům neúspěšný bakalářský obor do navazujícího magisterského studia nemá počítat. Univerzita Karlova si ale zákon vykládá jinak.

„Pokud má student nějaká neúspěšná studia na veřejné vysoké škole v České republice a po nich neabsolvuje studijní program stejného typu na veřejné vysoké škole, tak mu nezpoplatněnou dobu navazujícího magisterského studijního programu zkrátí doba předchozích neúspěšných studií,“ popisuje Helena Houšková z odboru pro studium a záležitosti studentů.

Pokud si tedy student po neúspěšném studiu na veřejné vysoké škole dodělá bakalářský titul na škole soukromé nebo v zahraničí, tak mu neúspěšného bakaláře započítá Univerzita Karlova do navazujícího magisterského oboru.

Případy mohou skončit i u soudu

S podobným případem se setkala i Západočeská univerzita v Plzni, také tam musela studentka platit. Podle mluvčí ministerstva školství Jarmily Balážové ale nemá dokončení bakalářského studia na soukromé vysoké škole žádný vliv.

Počet Čechů studujících v zahraničí klesá. Může za to i kvalita místních VŠ

Číst článek

„Pokud student úspěšně ukončil bakalářský studijní program poté, co ukončil předchozí bakalářský studijní program jinak než řádně, tak úspěšné ukončení studijního programu maže tato předchozí neúspěšná studia. Ta se poté do doby studia nezapočítávají,“ upozornila Balážová.

Jestli škola poplatek vybírá oprávněně, může nakonec rozhodnout až soud, na který se můžou studenti obrátit. „S ohledem na zaslané informace připraví ministerstvo metodický výklad pro rektory, jak v těchto situacích postupovat,“ doplnila mluvčí ministerstva školství.

Novela vysokoškolského zákona, která vyměřování poplatků upravila, platí od září loňského roku.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme