Výkup vepřína v Letech? Vláda by mohla rozhodnout v červnu, řekl ministr Chvojka

Vláda by v červnu mohla přijmout řešení ohledně výkupu vepřína v Letech u Písku. Zemědělská budova stojí v místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Informaci o možném rozhodnutí uvedl v diskusi televize Prima v neděli řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD. Ministr věří tomu, že se vládě podaří do konce volebního období záležitost vyřešit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkokapacitní vepřín v Letech

Velkokapacitní vepřín v Letech | Foto: Jan Rosenauer

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka zopakoval, že tento měsíc by měl být hotový znalecký posudek. Ten má stanovit hodnotu pozemků a staveb na nich i technického vybavení, které na místě.

„Posudek ještě není hotový, očekávám ho každým dnem. Do 20. dubna by měl být,“ řekl v diskusi televize Prima Chvojka. „Až budeme znát hodnotu nemovitostí, budeme v květnu jednat o ceně s tou společností (AGPI, provozovatelem vepřína). V průběhu června je možné, že dojde k nějaké shodě, že se vyrovnáme s touto společností a že dojde k řešení této otázky," dodal.

Podle ministr pro lidská práva a legislativu je současná vláda nejblíže tomu dotáhnout jednání o odkoupení farmy a jejím odstranění z pietního místa do konce.

Jan Chvojka | Foto: Filip Jandourek

Vláda ale řešení podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Michala Kučery přislíbila už na začátku svého působení a zhruba tři roky nic nedělala. Nicméně věří tomu, že kabinet do konce svého působení řešení nalezne.

Zrušení výkrmny požadují některé romské organizace. Česko k odstranění farmy z pietního místa několikrát vyzval i Evropský parlament a další mezinárodní organizace.

Tábor v Letech otevřen roku 1940

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu.

Lety chtěli odkoupit Topolánek, Kocáb i Paroubek. Připomeňte si, jak plánovaly problém řešit předchozí vlády

Číst článek

V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - a to mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme