Za zachování Kliniky v Praze demonstrovaly stovky lidí. 'Nejlepší příležitost ji vyklidit,' řekl místostarosta Bellu

V centru Prahy v neděli demonstrovaly na podporu žižkovského Autonomního sociálního centra Klinika stovky lidí. Protestovaly proti snaze vlastníka budovy, Správy železniční dopravní cesty, je z objektu vystěhovat. Demonstrace skončila na Těšnově koncertem hudebních kapel a podle policie se obešla bez incidentů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prahou prošla 9. dubna demonstrace Neničte Kliniku, neničte město! na podporu Autonomního sociálního centra Klinika

Prahou prošla 9. dubna demonstrace Neničte Kliniku, neničte město! na podporu Autonomního sociálního centra Klinika | Zdroj: ČTK

Účastníci demonstrace se sešli kolem 15:00 na náměstí Míru, odkud se vydali na pochod přes Václavské náměstí na Těšnov. Jejich počet se postupně rozrostl ze zhruba 300 až na přibližně tisícovku. Na Těšnov dorazili před půl šestou. Pochod cestou doprovázely desítky policistů, kteří zastavovali a odkláněli dopravu, i antikonfliktní tým. Některé tramvajové linky byly nucené jet po objízdných trasách. „Nemám informace, že by tam byl nějaký problém,“ řekl ČTK policejní mluvčí Jan Daněk.

Demonstrace za Kliniku má být prvním krokem strategie, jak autonomní centrum zachovat. Pochod doprovázely rytmy bubnů, skandování hesel za zachování kliniky i podporu squattingu a několik pojízdných soundsystémů.

Vyšetřování loňského útoku na Kliniku končí. Nelze stíhat skupinu lidí, tvrdí policie

Číst článek

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) budovu loni získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Squatteři objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení Kliniky.

Podle aktivistů Kliniky je další existence centra nejistá. „Poté, co o budovu Kliniky nestandardním způsobem požádala SŽDC a bez jakéhokoli projektu či normálně nezbytného schválení vládní dislokační komisí ji dostala, koná tato státní instituce stupňující se kroky k tomu, aby nás z domu dostala. Je zjevné, že nejde o budovu, ale o zničení Kliniky,“ uvedl jeden z aktivistů Jan Trnka.

Mluvčí SŽDC Marek Illiaš v neděli v reakci zopakoval, že správa má k dispozici rozsudek, kde aktivisté dostali příkaz k vyklizení Kliniky. „Aktivisté budovu využívají protiprávně,“ řekl Iliaš ČTK.

Podle místostarosty Prahy 3 Alexandra Bellu (ODS) rozsáhlá mediální, ale zejména politická podpora osídlenců Kliniky její protiprávní jednání do značné míry legitimizuje.

„Je pravděpodobné, že dnešní demonstrace i následného pochodu se zúčastní právě i obyvatelé Kliniky. Myslím, že pro policii i majitele budovy je to nejlepší příležitost, jak Kliniku v klidu vyklidit a nastolit konečně právo a pořádek na území naší městské části. Další pokračování dosavadního stavu bych pokládal za jasný signál veřejnosti, že zákony v naší zemi se nemusí respektovat,“ řekl ČTK.

V Klinice už neteče voda

SŽDC nechala autonomnímu centru vypnout vodu a podle příznivců kliniky prý vyhrožuje statisícovými pokutami za ušlý zisk. Zároveň připravuje kompletní rekonstrukci objektu.

„Pokud si stát osobuje právo nechat tisíce budov chátrat a chrání právo developerů spekulovat s nemovitostmi v centrech měst, máme my právo domy obsazovat. Neshoduje-li se legalita s legitimitou, vybíráme si legitimitu,“ dodala členka Kliniky Jana Bednářová.

Asi 200 až 300 lidí z Autonomního sociálního centra Klinika v Praze 9. dubna protestovalo proti snaze vlastníka budovy centrum z objektu vystěhovat | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme