Zeman 'vážně uvažuje' o milosti pro vraha Kajínka. Jsou pochybnosti o jeho vině, řekl

Prezident Miloš Zeman vážně uvažuje, že udělí milost Jiřímu Kajínkovi, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus vraždy odsouzen na doživotí. Podle prezidenta je Kajínek ve vězení dlouho a existují pochybnosti o jeho vině. Zeman to ve čtvrtek řekl při setkání s obyvateli Čáslavi v rámci návštěvy Středočeského kraje. Před čtyřmi lety přitom tvrdil, že by Kajínkovi milost nedal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Čáslavi | Zdroj: ČTK

"Řekl jsem 'vážně uvažuji', ale to znamená hodně," podotkl ve čtvrtek Zeman, když se čáslavské náměstí souhlasně roztleskalo. Zeman sice po nástupu do funkce převedl pravomoc provádět řízení o milostech na ministra spravedlnosti, to ale není překážkou pro to, aby o udělení milosti rozhodl sám. "Žádosti o milost týkající se pana Kajínka jsme na Hrad nepostupovali, nicméně to panu prezidentovi nebrání milost udělit z vlastního rozhodnutí," vysvětlila mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

„Zázraky se snad dějí. Není nic, co bych si přál víc. V životě si přejeme být zdraví a svobodní, to jsou životní priority,“ přinesl server Novinky.cz Kajínkovu reakci na zemanova slova.

Zeman připomněl, že při nástupu do funkce prezidenta požádal tehdejší ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou o přezkoumání Kajínkova procesu tak, že by byl odňat plzeňskému soudu a přeložen jinam. "Paní ministryně Válková byla mezitím odvolána, takže k tomu nedošlo," dodal Zeman.

Loni Zeman milost nepřipouštěl

Prezident loni na Plzeňsku opět při setkání s občany oznámil, že ministr Robert Pelikán (ANO), který nastoupil po Válkové, měl vůči obnově Kajínkova procesu vyhraněně negativní stanovisko.

Zeman se ke Kajínkovi vyjadřuje dlouhodobě. V lednu 2013 se v pořadu televize Prima vyjádřil pro obnovu řízení s Kajínkem u jiného než plzeňského soudu, o dva roky později při vysílání z lánského zámku to zopakoval. Loni připustil, že si vyžádal Kajínkův trestní spis, ovšem znovu podtrhl, že milost mu nedá.

Udělení milosti je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) čistě věcí prezidenta repunliky. "Pokud se rozhodne, je to pravomoc prezidenta, která vyplývá z ústavy. V takové věci není kontrasignace. To znamená: Je to jeho věc, je to jeho odpovědnost a on samozřejmě musí každé své rozhodnutí, které se týká milosti, měl by ho veřejnosti zdůvodnit," řekl novinářům premiér.

Plzeňský soud uložil zřejmě nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.

Kajínek s žádostí o obnovu procesu u ÚS neuspěl, stížnost byla neopodstatněná

Číst článek

Vinu Kajínek nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. V důsledku mediálního zájmu se v případu objevila řada nesrovnalostí, později i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Kajínek žádá o obnovu procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

Zeman ve své funkci zatím udělil sedm milostí. Poslední milost Zeman udělil začátkem letošního dubna muži nemocnému rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování. Už před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti.

Zeman je na prezidentské návštěvě středních Čech počtvrté. Ve středu navštívil krajský úřad v Praze a město Slaný na Kladensku. Ve čtvrtek zavítal do Kostelce nad Černými lesy u Prahy a Čáslavi na Kutnohorsku, čeká ho ještě cesta do Benešova. V pátek cestu po regionu uzavře opět ve Slaném.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme