Důvěra v domácí ekonomiku v listopadu posílila

Růst důvěry ukazují dnes dopoledne zveřejněné statistiky. Podle nich index odrážející náladu spotřebitelů v listopadu meziměsíčně narostl o 2,2 bodu. Ukazatel důvěry podniků pak přidal 1,1 bodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvánoční nákupy | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Celkový index důvěry je tak v meziročním srovnání o 11,7 bodu výš. I přesto je na straně spotřebitelů a podniků patrná jistá míra opatrnosti a nedůvěry. Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš ve Světě o deváté poznamenal, že spotřebitelé těží ze stabilizace na trhu práce:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji spotřebitelské i podnikatelské důvěry mluvil ve Světě o deváté hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš

„To se logicky odráží v lepší důvěře mezi spotřebiteli. Na druhé straně máme i lepší důvěru mezi podniky, i když jsou rozdíly mezi odvětvími.“

Spotřeba domácností pomáhá k oživení

Maloobchodní tržby v poslední době naznačily rostoucí chuť spotřebitelů utrácet. To napomáhá hospodářskému oživení. Bureš podobný vývoj předpokládá i v nejbližší budoucnosti.

„Na druhé straně bude příští rok obtížnější. Čekají nás vládní úsporná opatření a šetření ve státní správě a osobně se domnívám, že nás čeká slabší hospodářský růst u našich hlavních obchodních partnerů – to bude nastavovat i mantinely pro spotřebu českých domácností.“

Po Vánocích zřejmě přijde zvolnění

Bureš zároveň věří, že při letošních Vánocích ještě uvidíme slušnou dynamiku spotřeby. „Mělo by to být vidět i v HDP. Obavy a rizika spojuji spíše s příštím rokem.

Zhoršení spotřebitelských nálad předpokládá Hlavní ekonom Poštovní spořitelny se zpožděním na začátku příštího roku, kdy klíčové země především Německo a Francie ale také Itálie a Španělsko začnou tvrdě spořit.

„Čekám tam daleko volnější dynamiku hospodářského růstu, a to by se mělo podepsat i na růstu českého HDP i na optimismu, který sledujeme u spotřebitelů i podnikatelů,“ uzavřel Jan Bureš ve Světě o deváté.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme