EU chystá další zpřísnění pravidel pro vyplácení bonusů bankéřům

Skoro 7 miliard liber letos podle odhadů vyplatí britské banky na bonusech svým bankéřům. Finanční domy by měly výši odměn zveřejnit v následujících týdnech. Řada z nich přitom během finanční krize získala pomoc od státu. Nová evropská pravidla o odměňování bankéřů, která platí dva měsíce, snížení jejich vysokých odměn nepřinesla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepočítávání bankovek

Přepočítávání bankovek | Foto: Comstock Images

Unie proto připravuje další přitvrzení podmínek. Redaktor Tomáš Medek o tom mluvil s Ronem Gerevasem, partnerem personální poradenské společnosti Heidrick & Struggles.

Evropská unie od 1. ledna omezila vysoké platy bankéřů, v hotovosti tak dostávají jen menší část svých odměn. Britské finanční ústavy na to zareagovaly tak, že bankéřům zvýšily základní platy, na které se regulace nevztahuje. Evropská unie už proto připravuje nová, ještě tvrdší pravidla pro vyplácení bonusů. Je podle Vás další regulace nutná?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Tomáše Medka s Ronem Gerevasem, partnerem personální poradenské společnosti Heidrick & Struggles

„ Myslím, že bychom měli nejdříve počkat na to, jak budou v praxi fungovat ta restriktivní opatření. Abychom viděli, jakou disciplínu vnesou do sektoru finančních služeb. Kvůli finanční krizi a kvůli tomu silnému odporu, který vysoké bonusy bankéřů u veřejnosti i politiků vyvolaly, teď voliči hledí na správní rady firem a bank. Ty by totiž měly stanovit nějaká interní pravidla nebo směrnice, které by vnesly pořádek a čestnost do systému vyplácení odměn a určily, kdy je poskytnutí bonusů odůvodněné a kdy ne.“

Vysoké bonusy bankéřů vyvolávají vášně i nenávist, navíc přicházejí v době, kdy státním zaměstnancům v řadě zemí platy naopak klesají. Proč banky ty vysoké odměny i přes silný odpor veřejnosti i politiků vyplácejí ?

„Banky jako všechny ostatní firmy podnikají ve velmi konkurenčním prostředí, a aby přežily a prosperovaly, musí najmout ty nejlepší zaměstnance. Já jsem strávil 25 let vyhledáním šéfů velkých firem, byl jsem ředitelem největší personální firmy na světě, takže něco málo přece jenom o hledání talentů vím. Podíleli jsme se i na umístění řady těchto vedoucích pracovníků na pozice v bankách. Je tam hodně konkurenční prostředí.“

„Když nezískáte nejlepší pracovníky, ztratíte místo na trhu. V sázce jsou miliardy dolarů. Když chcete ty nejlepší bankéře, musíte jim dobře zaplatit. Když je nebudete mít, budete ‚béčkový‘ hráč, a ten na současném trhu nemá šanci na úspěch.... A proč banky vzdorují tlaku veřejnosti a vyplácejí vysoké bonusy? Řekl bych, že prostě chtějí být na trhu nejlepší, a k tomu potřebují nejlepší zaměstnance. A těm tedy musí platit určité částky.“

Je v Evropě vůbec politická vůle k regulaci vysokých odměn bankéřů?

„Myslím, že ano, protože tento problém se stal veřejně známým. Před lety jsme ani nevěděli, kolik bankéři nebo šéfové velkých firem vydělávají. Teď je to daleko více transparentní, a to díky vládní regulaci a také díky médiím. Kvůli krizi se ty organizace, které manipulovaly odměnami, staly veřejně známými, a samy na sebe tak upřely pozornost veřejnosti. V současnosti je vyplácení odměn více transparentní a tento trend bude pokračovat, dokud nedosáhne určité úrovně, kterou většina bude považovat za férovou vzhledem k dosaženým výsledkům.“

Ochota bank vyplácet svým manažerům vysoké bonusy neklesá, ba naopak. Tři z pěti největších britských bank jmenovaly po finanční krizi nové vedení, aby se tak vypořádaly s minulostí. Myslíte si, že ta generační výměna pomůže?

„Myslím, že každá další generace manažerů bude tlačit na větší přijatelnost a rozumnou výši těchto bonusů. Ale dynamika trhů se nezmění. Firmy musí vytvářet zisky, anebo z trhu budou muset odejít. Budeme proto potřebovat velmi úspěšné a talentované globální lídry, kteří jsou schopni vést tyto firmy tak, aby byly ziskové. Myslím, že nová generace manažerů velkých bank se už nebude bát změnit staré způsoby, s jakými se k vyplácení bonusů přistupovalo, a postaví se tak jinak k té skupině bankéřů, kteří jsou značně přepláceni,“ říká Ron Gerevas, partner personální poradenské společnosti Heidrick & Struggles.

Tomáš Medek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme