Koupí Apple firmu Sony? Podle analytika jde o výmysl médií

Koupí americký Apple japonské Sony? Právě tato otázka včera hýbala trhy. Poté, co šéf Applu Steve Jobs naznačil, že by jeho firma mohla využít svých 51 miliard dolarů v hotovosti k převzetí některého ze svých konkurentů, se totiž začalo spekulovat o tom, kdo by to mohl být.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon Apple iPhone | Foto: Tomáš Adamec

A nejčastěji se objevovala jména Adobe, Disney a právě Sony. Společnost Sony díky tomu na amerických trzích posílila o více než procento. Analytik společnosti Patria Branislav Šoták toto spojení ale nepokládá za příliš pravděpodobné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma na Rádiu Česko okomentoval analytik Branislav Šoták

„Tržní kapitalizace Sony se momentálně pohybuje okolo 35 miliard dolarů, to znamená, že jen deseti až 35procentní prémie k této tržní ceně by znamenala pro Apple cenu 40 až 50 miliard dolarů, což je téměř celá hotovostní rezerva firmy.“

„Navíc by tato prémie byla při snaze o převzetí pravděpodobně nutná, protože by šlo o majoritní podíl, čili by se platila prémie za kontrolní podíl ve firmě. Navíc vzhledem k japonské kultuře a regulačním otázkám by se pravděpodobně muselo jednat o nepřátelské převzetí, tedy Apple by musel jít přímo za akcionáři Sony,“ vysvětlil Šoták na Rádiu Česko.

Analytik si myslí, že jde v tomto případě o kauzu, kterou si vymysleli novináři, jelikož Apple je v centru pozornosti.

„Konec konců nasvědčovala by tomu reakce akcií Sony, které včera v Japonsku posílily jen asi o tři procenta, v Americe dokonce jen o jedno procento. To znamená, že podle těchto indicií zatím investoři těmto fámám nepřikládají nějakou velkou váhu,“ upozornil Branislav Šoták.

Roman Chlupatý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme